Abese Suresi

yorum yok
8 views okuma
9 Ocak, 2013

Abese Suresi

Fasil : TEFSİR BÖLÜMÜ – ESBAB-I NÜZULE DAİR
Konu : Abese Suresi
Ravi : Urve
Hadis : Hz. Aişe (ra) buyurdu ki; Abese ve Tevella suresi ama olan İbnu Ümm-i Mektum hakkında nazil oldu. Şöyle ki: Bir gün Hz. Peygamber (sav)`in yanına geldi ve: “Ey Allah`ın Resulü beni irşad et” diye talebde bulunmaya başladı. O sıra Resulullah (sav)`ın yanında müşriklerin büyüklerinden biri vardı, İbnu Ümm-i Mektum`a cevap vermedi, o ısrar edince ondan yüzünü çeviriyor, öbürüne yöneliyor ve: “(Tevhid üzerine) söylediklerimde bir beis görüyor musun?” diye soruyordu. Müşrik: “Hayır!” diye cevap vermişti. İşte sure bunun üzerine indi.”
HadisNo : 855
Fasil : TEFSİR BÖLÜMÜ – ESBAB-I NÜZULE DAİR
Konu : Abese Suresi
Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: “Sizler kıyamet günü ayakkabısız, çıplak ve sünnetsiz olarak haşir meydanında toplanacaksınız.” Bu açıklama üzerine bir kadın sordu: “(Bu durumda) birbirimizin avret yerlerini görmez miyiz?” Resulullah (sav) (Abese suresinde geçen bir ayetle cevap verdi): “Ey kadın! “O gün herkesin kendine yeter derdi vardır” (37. Ayet).
HadisNo : 856

 

dini sohbet, dini chat, dini sohbetler, dini sohbet odaları, dinisohbet, dinichat, dini sohbet siteleri, islami sohbet, nur sohbet, dini sohbet kanalları


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Nefis kendini hür ve serbest ister ve öyle de telakki eder. Kimsenin kendine ...

Muhterem Mü’minler! Dini Hayatımızda çok önemli bir yeri olan, rahmet ...

Peygamber efendimiz (s.a.v.), Ramazan-ı şerifin fazileti hakkında buyuruyor ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*