Acem Ve Rum`un Fazileti

yorum yok
6 views okuma
9 Ocak, 2013

Acem Ve Rum`un Fazileti

 

Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Acem Ve Rum`un Fazileti
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) Cum`a süresini tilavet buyurdu: “Onlardan diğer bir grup gönderdi ki (faziletçe) birincilere yetişememişlerdir” (Cum`a 3) ayetine gelince, bir sahabe: “Ey Allah`ın Resulü! Bize kavuşamayacak olan bunlar kimlerdir?” diye sordu. Aleyhissalatu vesselam elini Selman (ra)`ın üzerine koyarak: “Ruhumu kudret elinde tutan Zat-ı Zülcelal`e yemin olsun, eğer iman Süreyya yıldızında olsaydı, ona, bunun kavminden bazı kimseler yine de ulaşacaklardır -Bir diğer rivayette: “Fars`tan bazı kimseler”- buyurdu.
HadisNo : 4549
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Acem Ve Rum`un Fazileti
Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav)`ın yanında Acemler zikredilmişti, şöyle buyurdular: “Ben onlara -veya bazılarına- sizden -veya bazınızdan- daha çok güven duyuyorum!”
HadisNo : 4550
Fasil : FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu : Acem Ve Rum`un Fazileti
Ravi : Müstevrid el-Kureyşi
Hadis : Resulullah (sav)`ı işittim, diyordu ki: “Rumlar insanların ekserisi olduğu bir sırada Kıyamet kopar” (Bunu işiten) Amr İbnul-As (ra) atılarak: “Söylediğine dikkat et!” dedi. Müstevrid: “Ben Resulullah (sav)`dan işittiğimi söylüyorum!” diye te`yid etti. Amr: “Sen bunu söylersen (bil ki) onlarda dört haslet vardı: Fitne sırasında, insanların en halimidirler. Musibete uğrayınca da onu en çabuk atlatanıdırlar. Kaçtıktan sonra geri dönmede insanların en çabuğudurlar. Miskin, yetim ve zayıflara en hayırlı olanlarıdır. Beşinci olarak hoş ve güzel bir hasletleri de kralların zulümlerine en fazla karşı koyan kimseler olmalarıdır.”
HadisNo : 4551

 

 


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Nefis kendini hür ve serbest ister ve öyle de telakki eder. Kimsenin kendine ...

Muhterem Mü’minler! Dini Hayatımızda çok önemli bir yeri olan, rahmet ...

Peygamber efendimiz (s.a.v.), Ramazan-ı şerifin fazileti hakkında buyuruyor ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*