Ailelerin Dini Eğitimleri Durumu Varmıdır

yorum yok
14 views okuma
17 Ekim, 2015

kuran-zikirdirSevgili Kardeşlerim Ailelerin Dini Eğitimleri Durumu Varmıdır Çocuklarına Nasıl Bir Dini eğitim verebiliyorlar ailede dini bilgi zayıf olursa çocuklarında öğrenilmesinde zorluk lar ola bilir yıkamak, yemeğe başlarken besmele çekmek, temizliğe dikkat etmek gibi pek çok davranış hem nasihatle hem de davranışla öğretilmelidir. Burada Ali Ulvi Kurucu “Hatıralar” kitabında dedesinin abdesti ile ilgili anlattıklarına bir bakalım:”Zaman kaybetmeyen bir insandı. O abdest alırken kendisine dersim olan sarf nahiv kitaplarını okurdum. Çünkü hem çok yavaş abdest alırdı, hem de o kitaplar ezberindeydi. Abdest alırken çok dikkat ederdi. Sorardım:”Dede, sizin abdestiniz bizimkinden çok farklı oluyor; siz abdesti çok uzun alıyorsunuz. Niye böyle oluyor?

“Oğlum, ben abdest suyunu semâdan inen mânevînin bulut olarak kabul ederim. Semâlardan bir mânevî bulut geliyor, günahlarımı yıkıyor…Senin günahın yok. Onun için bunu hatırlamana lüzum yok. İleride lazım olur diye söylüyorum…”

Onun bu cevabını işitmek için bu suâli defalarca sormuştum. Hiç kızmaz, her defasında derin manevi bir cevap verirdi.

“Ama ben acele acele alıyorum, dede.”

“Ee! Sen küçüksün, yaşlandığında sen de buna dikkat edersin.”

Altı yedi yaşlarından sonra , namaz, oruç gibi ibadetlere alıştırmaya başlanabilir. Zaten çocuk, evde namaz kılınıyorsa, oruç tutuluyorsa , kendiliğinden bunları yapmak isteyecektir. Ebeveyne düşen, kendilerinizde ibadetlerinde istikrarlı, devamlı ve iştiyaklı olmalarıdır.

Ayrıca, çocuklarımıza dualarımızı eksik etmemeliyiz. Duâmız, yuvalarımızın İslam terbiyesiyle yoğurulmuş mekanlar olmasıdır.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Kulukta Yarışmak Dini Sohbet Müslüman Alemi Hayatı Boyunca Zaten Bir Yarış ...

Sevgi Göstermenin Önemi Değer Siz Sandığınız İnsanlar Öyle Zaman Geliyor ...

Yazılı İslami Sohbet Odaları Her Geçen Zamanda Artan Teknolojilerde Artık ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*