Alaycı Şekilde Konuşan Müslümanları Duydunuzmu islami sohbet

yorum yok
8 views okuma
30 Haziran, 2014

Alaycı Şekilde Konuşan Müslümanları Duydunuzmu islami sohbet bu kadar da olmaz dedirtecek bir olayı anlatmak istiyorum kardeşlerim artık pes diyeceksiniz bunudamı yapmışlar diyeceksiniz Hayırlı ve güzel olan her tavrın ve her konuşmanın, neticesi de hayırlı ve güzel olacaktır. Bunun en güzel delillerinden bir tanesi, güzel sözün insan üzerinde meydana getirdiği neticedir. Güzel sözün tarifini: yumuşaklıkla söylenmiş, içerisinde şefkat ve merhamet hissedilen, karşıdaki şahsa değer veren, samîmi, akılcı, içinde hiçbir alaycılık, kırıcılık olmayan, tevazuyla söylenmiş hikmetli söz, şeklinde yapabiliriz.

Böyle bir sözün en mühim hususiyeti ve güzel söz olduğunun en önemli alâmeti, karşıdakinin doğrudan kalbine tesir etmesidir. Güzel söz, muhatabın kalbine tesir ederek, vicdanını harekete geçirir. Onun doğru olanı kabul etmesini ve yanlış olanda diretmemesini kolaylaştırır.

Güzel sözle anlatılan bir mevzuya insanlar, kolay kolay aksi tepki vermezler. Anlatılan konu kendi ideolojilerine aykırı olsa bile, kendisine bu mevzuyu takdim eden kişinin güzel sözlerle konuşmasından etkilenir ve belki de hayatlarında ilk defa tarafsız düşünerek, vicdanlarına başvururlar. Çünkü güzel ve hikmetli bir anlatım, insanların kalplerini yumuşatır. Onları fıtrî olarak iyi davranmaya ve iyi huylu olmaya yöneltir. Güzel sözlerle hitâp edilen bir insan, o güne kadar hiç ortaya çıkarmadığı iyi ve yumuşak başlı yönünü ortaya çıkarabilir. Çünkü güzel söz karşı tarafta bir sıcaklık, yakınlık ve sevgi uyandırır. Konuşan kişinin sözlerinden hissedilen merhamet, tevazu, samimiyet, dürüstlük ve akılcılık, muhataba itimat telkin eder.

Güzel ve hikmetli konuşma herkese mahsus bir özellik olmadığı için. güzel sözlü bir insan hemen dikkat çeker. İnsanlar bu kişiyle konuşabilmek ve onun konuşmalarını dinleyebilmek için can atarlar. Böyle bir konuşmanın herkese mahsus olmadığını bildikleri için, bu kişinin akıl ve ahlâk olarak herkesten daha farklı olduğunu anlarlar ve güzel sözün sahibine karşı büyük bir hürmet hissi duyarlar.

Samimi konuşan insanlar, karşı tarafı iknâ kabiliyeti yüksek olan insanlardır. Anlatılan konuyu bir başka kişiden dinlediğinde hemen karşı çıkıp, tartışmaya ve çekişmeye başlarken, aynı mevzuyu samimi ve hikmetli bir üslûpla anlatan bir insana karşı çıkmaya gerek görülmez. Hem anlatılanların doğru olduğu vicdanen tasdik edilir, hem de konuşan kişinin tavrından ve bu doğrunun ilk defa kabul edilmesinden dolayı küçük düşülmeyeceği görülür. Bu kişinin anlatımındaki hikmetten ve asaletten dolayı, insan tartışma çıkarmaya veya çekişmeye utanarak, kendi fikrini çok daha yumuşak başlı bir üslûpla dile getirmeye mecbur kalır.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*