Allah Peygamberimizi nasıl görürdü

yorum yok
5 views okuma
30 Ağustos, 2014

Allah Peygamberimizi nasıl gördü,

Hz. Peygamberin Miraç’ta cenab-ı hakkı nasıl gördüğünü bilemiyoruz. Alimlerin büyük çoğunluğuna göre Peygamberimiz, Rabbini bizzat gözleriyle görmüştür. Ancak bu görme olayı malumumuz ise de görme şekli mechulümüzdür.

– Müminlerin cennetten Allah’ı göreceklerine dair hem ayet hem sahih hadisler vardır.

Aşağıdaki ayet ve hadislerde bunu görebiliyoruz:

“Yüzler vardır o gün ışıl ışıl parlayacaktır. Rablerine bakacaklardır.”(Kıyame, 75/22-23)

“Siz Rabbinizin huzuruna varacaksınız ve şu ayı gördüğünüz gibi onu görecek ve görme konusunda bir zorluk ve sıkıntıyla karşılaşmayacaksınız. O halde gün doğmadan önceki namaza ve gün batmadan önceki namaza gücünüz yettiği sürece devam edin dedi ve şu ayeti okudu: “…Güneşin doğmasından ve batmasından önce Rabbinin sınırsız kudret ve yüceliğini tüm eksiksiz övgüleriyle an.”(Tirmizi, Cennet, 16)

“Dolunay gecesi ayı görmekte güçlük çeker misiniz? Veya her zaman güneşi görmekte bir güçlükle karşılaşır mısınız?” Ashab: “hayır” diye cevap verdiler. Bunun üzerine Resulullah: “Siz Rabbinizi dolunay gecesinde gördüğünüz gibi rahatlıkla görecek ve hiçbir zorlukla karşılaşmayacaksınız.” (Tirmizi, Cennet, 17)

– Bu ayet ve sahih hadislerde belirtildiği üzere, Müminler cenneten rablerini görecekler, fakat onlar yine cennet denilen bir mekândadırlar. Öyleyse Hz. Muhammed (asm)’in miraç olayında rabbini görürken de bir mekânda olmasındamantık ve din açısından bir problem yoktur.

Tekrar edelim ki, Miraçta ve cennetten görme işi bizim bildiğimiz anlamda bilinen bir görme değildir.

– Bununla beraber, Hz. Peygamber rabbini gördüğü zaman mekân ile mekansızlık arasında aklımızla tasavvur edemediğimiz bir şekilde alem-i bekanın meçhul bir yerindeydi. Bediüzzaman hazretlerinin ifadesiyle: “…Tâ daire-i a’zamiyesinin ünvanı olan Arş-ı A’zamına girecek, tâ Kab-ı Kavseyn’e, yani imkân ve vücub ortasında Kab-ı Kavseyn ile işaret olunan makama girecek ve Zât-ı Celil-i Zülcemal ile görüşecektir ki; şu seyr ü sülûk ise, Mi’racın hakikatıdır.” (Sözler, 566)

İlave bilgi için tıklayınız:

 

Selam ve dua ile…
dini sohbet, islami sohbet,dini portal, islami portal, dini chat, islami chat,muhabbet,nur sohbet,nur chat,seviyeli sohbet,muhabbet sohbet,muhabbet,dinimuhabbet,chat,mynet sohbet

 


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Peygamberi Huzursuz Eden Kavga,Muhammed (a.s.) ise şehir düşkünlerine, sesini ...

Kur'an-ı Kerimin indiriliş süreci ve Kuran Nasıl İndirildi,Allah tarafından ...

İmâm-ı Rabbânî hazretleri buyuruyor ki: Haramlardan kaçınmak iki ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*