ANALİZ

Evet sevgili okurlar, bu makalemizde sanal alemde dini sohbet, islami sohbet, dini chat, islami chat veya bu konu başlıklarına yakın kelimelerle googlede arz-ı endam etmekte olan sitelerle ilgili görüş, eleştiri ve tespitlerimi sizlerle paylaşacağım, buna kendi sitem de dahildir.

Arkadaşlar lütfen kendimizi kandırmayalım, sanal alemde, sohbet sitelerinde dini sohbet olur mu? Din ile ilgili bilgileri sohbet odasında mı arıyorsun? Evet olur, ben sohbet odalarında dinimi öğreniyorum diyorsanız kendi kendinizi kandırıyorsunuz buna emin olunuz. Bence ağzınız farklı söylüyor, kalbiniz farklı düşünüyor. Eğer siz gerçekten dininizi öğrenmek istiyorsanız bunun bir çok yolu var, İslam Dini’ni temelden öğrenmiş büyüklerle oturup hasbihal edebilirsiniz, sağlam ve kıymetli bir çok ilmihal kitaplarımız var bunları okuyup bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz, çevremizde Dini Sohbet veren, gerçekten bu konularda ehliyetli kişilerin sohbetini dinleyip feyz alabilirsiniz.

Lütfen vicdanlarınızın sesine kulak verin! sözde Dini Sohbet kelimesi kullanılarak açılmış bir siteye girip orada afaki ve malayani yazışmalarda bulunacağınıza, değerli vaktinizi orada harcayacağınıza (müslümanın boş vakti yoktur) Kur’an-ı Kerim okusanız, tefekkür etseniz, hamd ve şükürde bulunsanız, kaza namazı kılsanız, zikir çekseniz, vakit namazlarında camiye gidip cemaatle namaz kılsanız, oralarda Dini Sohbet dinleseniz daha efdal değil midir? Neden kendimizi ve birbirimizi kandırma çabasındayız?

Arkadaşlar; Dini Sohbet sitelerine girip te ben dinimi öğreniyorum, veya sanal odada ben dua ediyorum, diğerleri amin diyor şeklindeki yaklaşımların hepsi saçma, akıl ve izandan uzaktır.

Allah aşkına bana bir tane Dini Sohbet odası bulunan bir site söyleyin, efendim biz burada sürekli dini konularda fikir alışverişinde bulunuyoruz, dinimizi öğreniyoruz, kadınlar kızlar da geliyor, kesinlikle her hangi bir fitne fesat olmuyor diyebilirmisiniz? Eğer öyle diyorsanız iddialarınızı ispata davet ediyorum hodri meydan!

Fitne, fesat ve her türlü suistimale açık bu yerlerden şiddetle uzaklaşmanızı tavsiye ediyorum. Buralarda fitne nasıl başlıyor? Önce hafiften yoklamalar, gülümseme işaretleri (:)), dil çıkarmalar (:p), mayışık mayışık konuşmalar, sonra özellerde selamlaşmalar, msn alışverişleri, telefon alışverişleri, sonra işi reele taşıma, sonrası malum.

Kocası işe giden bir kadın hemen atlıyor pc’nin başına, sonra giriyor bir sohbet sitesine, tanımadığı erkeklerle başlıyor yazışmaya, sonra şeytan dürtüyor, yakınlaşma başlıyor aralarında ve ihanetin ilk tohumları burada atılıyor. Akşam kocası işten geliyor yemek yok aş yok, çünkü kadın başkalarıyla yazışmaya kıkırdaşmaya öylesine kapılmış ki yemek yapmayı unutmuş.

Zamanımız internet çağı, bilişim çağı, artık insanların birbirlerine ulaşmaları tanışmaları çok kolay. Eskiden bırak interneti, bırak cep telefonunu, ev telefonu bile her evde yoktu. Şu anda binlerce boşanma davası mahkemeleri meşgul etmekte, evli çiftlerin boşanmalarında en büyük etken internet ve cep telefonudur. Bu konuda yazılacak çok şey var ama değerli vaktinizi fazla almıyayım. Selam ve Dua ile….