Arakan için büyük seferberlik

yorum yok
8 views okuma
19 Ağustos, 2012

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Mustafa Köylü, Arakan’daki Müslümanlarının çok zorlu bir sınavdan geçtiğini belirterek, “İnsanlar çok sefil ve perişan. İnsan onuruna yaraşmayacak durumdalar. Savaş esirlerine bile yakışmayacak bir ortam var” diye konuştu. Myanmar’da, Türk Kızılayı ve diğer yardım kuruluşlarının kullanabileceği bir ofis kurulacağını bildiren Köylü, Bangladeş’te uzun yıllardır devam eden yardımlarına devam edeceklerinin altını çizdi. Cansuyu ekiplerinin şu anda bölgede olduğuna dikkati çeken Köylü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gıda ve giysi dağıtımına devam ediyoruz. Ramazan boyunca iftar verdik. Bangladeş hükümetinin kabul etmediği kamplar da var. Ormanlarda saklanan gizlenen insanlar var. Onlara yardım etmeye çalışıyoruz. Ekiplerimiz polisle köşe kapmaca oynuyor. Arakan’da izinlerin çıkmasının ardından bölgede proje üreteceğiz.”

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, bölgede daha önceden birçok mülteci kampı gördüklerini belirterek, Arakan’da son ziyaretlerinde gördükleri manzaranın ise çok farklı olduğunu söyledi. Bölgedeki çalışmalarını 16 yıldır sürdürdüklerini ifade eden Oruç, şunları söyledi: “Bundan sonra da çalışmalarımız devam edecek. Arakan’da yaşananları bütün dünyaya anlatacağız. Biz, Arakan Müslümanları konusunu Birleşmiş Milletler’in (BM) sivil toplum ayağına taşıyacağız. Eylülde gündeme getireceğiz. Şu ana kadar toplanan fonlarımız yaklaşık 20 milyon lira civarında. Bangladeş’te bir kompleks inşaatı planlandı. Yetimler için yetimhane, okul ve klinik yapacağız. Bölgede, 300’ün üzerinde köy yakıldı. Arakan’da izinler alınır alınmaz köyleri yeniden kurmaya başlayacağız.”

Bölgede Ramazan ve Kurban Bayramlarında çalışmalarını sürdüreceklerinin altını çizen Kimse Yok mu Derneği Genel Başkanı Ünal Öztürk, şöyle konuştu:

“Hem Arakanlı Müslümanlara hem de yardıma muhtaç Myanmar halkına yardım ulaştırıyoruz. Ramazan’ın başından beri yardımlarımızı sürdürüyoruz. Bunu gürültü çıkarmadan yapmaya çalışıyoruz. Sayın Davutoğlu ve Emine Erdoğan, Arakanlı Müslümanlar için umut oldu. Artık daha rahat yardım yapacağız. Gıda yardımının ötesinde sağlık, eğitim konusunda da çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Myanmar tarafında klinik çalışması düşünüyoruz. Bangladeş tarafında da oradaki Müslümanlar için yatılı bir okul yaptıracağız.” /AA

View the original article here


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

2015 Seçimini Kim Kazandı Kazanan Parti Olmadı Kazanan Türkiye oldu ve ...

1 Kasımda yapılacak olan seçimlerin hazırlıkları başladı akp mh hdp ...

Uzmanlar Kara Turp Böbrek tAşı Na Çok iyi Geldiğini Ve Böbrek ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*