Bildiğiyle Amel Etmek – Nur Sohbet, NurChat, NurSohbet Odaları

yorum yok
5 okuma
27 Aralık, 2011

Diyelim ilmi elde ettik. Yani akaidimizi düzelttik, lüzümu kadar fıkıh bilgisi öğrendik. Tasavvufi bilgi de edindik. Yeterlimi? Elbette değil çünkü sırada amel var. Yani öğrendiklerimizi hayata geçirmek, uygulamak.

İlmin lazım olacağı yer işte tam burasıdır. Çünkü ahirette tek geçerli akçe iyi işlerdir. Kul öbür alemde onunla üstünlük bulur. Nitekim Hz. Ömer (r.a.) demiştir ki; “Dünyanın izzeti mal ile, ahiretin izzeti de salih ameller iledir.”

Ayrıca Kur’an-ı Kerim, Rabbine kavuşmayı uman kimsenin salih amel işlemesini ve ibadetlerinde hiç kimseyi Rabbine ortak koşmamasını öğütlemekte ona, mümin olarak salih ameller işlemiş olduğu halde ulaşanlara en yüksek dereceler ile içinde temelli kalacakların, adn cennetlerini müjdelemektedir.

Şu halde asıl olan bilmek değil, bildiğini uygulamaktır. Bu, işin en mühim kısmıdır. Öğrenilen bilgiyi taviz vermeksizin yapmaya, yapılanı da devam ettirmeye çalışmak önemli bir iştir. Kişi bildiğiyle amel ettiği sürece Allah Teala ona bilmediklerini öğretir.

Bir önceki yazımız olan Vazifelerimiz - Sohbet24 başlıklı makalemizde nur chat, nur muhabbet ve Nuradavet hakkında bilgiler verilmektedir.


Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Risale-i Nur'da lâtife-i Rabbâniye olan kalp Bu hakikate binaen Risale-i Nur ...

 Senin gücün; bu cemaatlere de, tarikatlara da, yetmez!  Allah sonumuzu ...

Sevgili Nur Sohbet seven kardeşlerim, nurmuhabbet.com sunucumuzun nursohbet ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*