Boş Zaman Var mıdır?-Dini Sohbet

yorum yok
6 views okuma
7 Eylül, 2012

“Popülizm” en genel anlamda tercih edilen ve ya  gündemde tutulan  demektir. Kapitalizm, ticari hedeflerini gerçekleştirebilmek için üretilen malları çekici hale getirir ve halka sunar. Bunun için öncelikle toplumun zevkleri ve beklentileri dönüştürülür sonra da beklentilere uygun ürünler piyasaya sürülür. Popülerlik bu ürünlerin pazarlanması için şarttır.

Mesela, modaya uygun model ve renkler daha önceden gösterilir ve  çekici hale getirilir. Sonra da  toplumun üst kesimine sunulur. Size bazı sihirli sözler söylenir. Sonra   modaya uygun tarzda giyinmediğinizde   basit absürt ve rüküş görüneceğinize inandırılırsınız.  Bu durum ürünlere olan ilgiyi  daha da arttırır. Zaman içinde artık birer alıcı durumuna gelmişsinizdir. Bu saatten sonra   modayı takip eder ve  istediğiniz  giysileri mağazalarda aramaya koyulursunuz.

Popüler kılınan ürünlerin halka ulaştırılması için televizyon, filmler ve  reklamlar birer  araç olarak kullanılır. Giydiğiniz belli markalar meşhur kimselerin üzerinde gösterime sunularak popülerliği gündemde tutulur.  Bu ürünlerin rağbetini arttırabilmek için boş zamanların içi  doldurulur. Kendinize  ait hissettiğiniz boş vakitlerde,  alış verişe, sinema ya da, tiyatroya, süper marketlere, konsere yönlendirilirsiniz…

Size sık sık boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz sorusu sorulur. Oysa boş vakitte neler yapıyorsun sorusu müslümana sorulacak bir soru değildir. Çünkü müslümanın boş vakti yoktur. Hayat sürekli devam eden meşgalelerden ibarettir. Elbette bu  meşgaleleler içinde insanın yorgunluğunu giderme ihtiyacı vardır. Bunun için, hazreti Peygamberin tavsiyelerine uyan kişi,  bir işten yorulduğunda başka bir işe geçiş yaparak vakti verimli hale getirir.

Popüler ürünler yediden yetmişe her kesimi etkilese de, artık yaşanan dejenerasyon ve bu ürünlerin zararları sorgulanmaya başlanmıştır. Çünkü sözkonusu ürünler sadece insanın tüketim alışkanlığını kamçılamakla kalmıyor sağlığını da tehdit ediyor. Cep telefonlarına sınır getiriliyor, internetin yanlış kullanımı neticesinde çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor. Televizyonun aile ve çocuklar üzerindeki yıkıcı etkisi gündemden düşmüyor. Ama bütün bunlara rağmen, insanlarımız gerçek ihtiyaçlarını belirleyip neye niçin ve ne kadar ihtiyaçlarının olduğunu öğrenmedikçe bu sorunlar yaşanmaya devam eder.

 dini sohbet,dini sohbet odaları,dini chat,dini sohbetler,dinisohbet,dinichat,dini sohbet siteleri,islami sohbet,nur sohbet,nur chat,seviyeli sohbet,muhabbet,nur sohbet odalari,nur chat odalari


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBu yazı yorumlara kapatılmıştır.