Dinimizde Hüküm vermek

yorum yok
1 views okuma
1 Haziran, 2015

Kardeşlerim Dinimizde Hüküm vermek Bazı Alimler Ve İlahiyatcılar Hüküm Verici Sohbetler Anlatmaktadır Hüküm Vermek ancak Allah’a aittir…” (Yusuf 12/40) ayetini nasıl anlamalıyız? Seçimlerde oy kullanmak bu ayete ters düşmüyor mu.

Değerli kardeşimiz;
“… Hüküm vermek ancak Allah’a aittir; kendisinden başkasına değil, O’na tapmanızı emretmiştir…” (Yusuf, 12/40)

Hakiki olarak hüküm vermek ancak Allah’a aittir. Hüküm, hâkimiyyet, yönetim başkasına değil, ancak Allah’a aittir. Kur’an bu gerçeği önemine binaen birçok ayetlerle dile getirerek tüm insanları ve özellikle de hüküm verme yetkisini elinde bulunduran ve saltanatın gerçek sahibi olduğunu iddia edenleri uyarmıştır. İktidar sahibi kullar ise O’nun hükümlerini uygulamakla yükümlüdür.

Her şeyin yaratıcısı olan Allah inanç, ibadet ve toplumsal konularda nasıl davranması gerektiğini kitap ve peygamberler göndererek bildirmiştir. Yusuf suresinde geçen ayette de “Allah’tan başka ilah addedilenlerin düzmece tanrılar olduğu, yaratıcı, hüküm sahibi ve tapılacak tek mabudun eşi ve benzeri olmayan Allah olduğu nazara verilmiş, inanç konusunda insanların neye inanması gerektiği” belirtilmiştir.

İslam Toplumunun yönetim şekli konusunda Kur’an ve hadisin bize sağladığı malzeme sadece genel ilkelerdir. Geri kalan düzenleme insanların akıllarına havale edilmiştir. İnsanlar yaşadıkları çağın genel eğilim ve ihtiyaçlarını da dikkate alarak, İlahi ilkeler çerçevesinde toplumsal düzenlerini kurmak durumundadırlar. Ne Kur’an ne de hadis külliyatı bize belli bir yönetim şablonu dayatmamaktadır. Bu konuda Kur’an’ın bize önerdiği ilkeler “adalet”, “istişare”, “liyakat”, “hak” gibi evrensel ilkelerdir.

Selam ve dua ile…

www.Nurmuhabbet.Com


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Kızlarla Sohbet Odaları Bayan Sohbet Odalarında Farklı İnsan lar la Aynı ...

Adana Sohbet Odaları Türkiyenin En  Keyifli Sohbet Tadında Ve En Kariyer Dolu ...

Dul Sohbet Odaları Kaliteli Sohbet Odalarımızda Bir Birinden Güzel ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*