Dinimizde İyilik ve kötülük ölçüsü

yorum yok
17 views okuma
1 Aralık, 2017

Dinimizde İyilik ve kötülük ölçüsü Nelerdir Aslında Kendisi OLduğunu Bilmeliyiz Neticede Din olmadan ne iyilik ne de kötülük diye bir olgu olurdu. Dinin emirleri ve yasakları din imtihanının yegâne malzemesidir. Bu emir ve yasaklara riayet edenler iyi insan unvanını alır. Bunlara uygun davranmayanlar da kötü insan lakabını alır. Bu ölçüler çerçevesinde cennete eleman alınır..

Eğer -sizin arzu ettiğiniz gibi- Allah herkesin yapacağı günahına mani olursa o zaman imtihan diye bir şey ortada kalmaz. Çalışkanlarla tembeller, elmas ruhlu kimselerle kömür ruhlu kimseler aynı seviyede olurlar ki bu büyük bir haksızlık olur.

– Allah’ın uygulamaya koyduğu dinin esaslarına göre hareket etmemizi istemesi, imtihanı kazanmamızı istemesindendir. Bu ise onun kullarına karşı gösterdiği şefkat ve merhametin göstergesidir.

Elbette her imtihanda olduğu gibi, din imtihanında da başarısız olanlar da olacaktır. İmtihanı kazanan iyilerle imtihanı kaybeden kötüleri birbirinden ayırmak için insanların özgür iradeleriyle yapmak istediklerine müdahale etmemek gerekir.

Bununla beraber, Allah bazen kötülük yapmak isteyenin elinden tutup mani de oluyor. Bu husus, imtihanda başarılı olması için kişiye pozitif bir müdahaledir.

Fakat Allah iyilik yapmak isteyen hiç kimsenin bu isteğine mani olmaz.

– Kim bilir, belki de o tecavüz suçunu işleyen kimsenin daha önce değişik suçları işlemek istediği halde Allah ona defalarca mani olmuştur.

islami sohbet dini sohbet muhabbet nur sohbet dinimuhabbet islami chat,dini chat Sitesi


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Kulukta Yarışmak Dini Sohbet Müslüman Alemi Hayatı Boyunca Zaten Bir Yarış ...

Sevgi Göstermenin Önemi Değer Siz Sandığınız İnsanlar Öyle Zaman Geliyor ...

Yazılı İslami Sohbet Odaları Her Geçen Zamanda Artan Teknolojilerde Artık ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*