Dolandırıcıların kimlik fotokopisi yöntemi

yorum yok
1 views okuma
3 Haziran, 2013

kimlik_fotokopisiyle_adina_hat_acilmasini_sikayet_etti13634299240_h1002524GSM şubelerine kimlik kartı fotokopisini vererek işlem yapan vatandaşların kimlik kartları üzerinden sayısız hat açan dolandırıcılar bununla kalmadı kimlik kartları üzerinden bir de taahhütlü iphone 5 cep telefonu satın aldı.

Vatandaşlar yaptıkları sorgulama ile üzerlerine kayıtlı 1 hat var sanarken 3 hat olduğunu, son model cep telefonları için de taahhütlü anlaşma imzaladıklarını öğrendi.
Gsm şubelerine hattı ile ilgili bir işlem yapmak için kimlik kartı fotokopisi veren vatandaşlar dolandırıcıların kimlik kartları üzerinden açtıkları hatlar ve satın aldıkları taahhütlü telefonlar yüzünden sıkıntıda. Şikayetvar’a şikayetlerini yazan vatandaşlar Bilgi ve Teknoloji Kurumu’ndan (BTK) TC Kimlik numaralarını girerek yaptıkları aramalarda kendi üzerlerine açılan telefon hatlarının yanı sıra, üzerlerine taahhütlü olarak satın alınmış son model cep telefonları ile karşılaşmanın şaşkınlığını yaşadı.
Vatandaşın kimlik fotokopisi ile hat ve taahhütlü telefon
GSM şubelerine tarife değişikliği, paket değişikliği gibi nedenlerle başvuran vatandaşlar bu işlemlerinin gerçekleşmesi için şubede çalışan personele kimlik kartlarının fotokopisini veriyor. Firmada çalışan personel vatandaşın kimlik fotokopisini bilgisi ve onayı dışında hat açarak ve taahhütlü cep telefonu satın alarak dolandırıyor. BTK’dan kimlik numaraları ile sorgulama yapan vatandaşlar üzerlerine kayıtlı 3 farklı hat olduğu ya da iphone 5 için taahhütlü anlaşma yaptıkları bilgisiyle karşılaşabiliyor.
Kimlik fotokopilerine paraf atın
Vatandaşlar kendilerinden habersiz üzerlerine açılan hatların ve taahhütlü telefonların iptali için bir önlem olarak kimlik fotokopilerinin üzerine kimlik fotokopisini hangi amaçla verdiklerini paraf atarak yazabilir. Ayrıca vatandaşların kimlik fotokopilerini verdiği Gsm şubelerinin ve personelinin güvenilir olmasına ve yaptıkları işlem için gerçekten kimlik fotokopisi gerektiğine de emin olması gerekiyor.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

2015 Seçimini Kim Kazandı Kazanan Parti Olmadı Kazanan Türkiye oldu ve ...

1 Kasımda yapılacak olan seçimlerin hazırlıkları başladı akp mh hdp ...

Uzmanlar Kara Turp Böbrek tAşı Na Çok iyi Geldiğini Ve Böbrek ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*