Ebediyyet İçin Yaşamak-İslami Sohbet

yorum yok
2 views okuma
27 Ağustos, 2012

İbadetler varlık nişanemizdir. Hayatın hay ve huyundan kalan sadece Allah için sarf ettiklerimiz değil mi?

Yaşadığımız dünya pek şirin ve cazibeli bir imtihan yeri olmak üzere yaratılmıştır. Allah Teala ona öyle çeki düzen vermiş; gönülleri cezbedecek o kadar tabii güzellikler ihsan buyurmuştur ki; ölümler unutulmuş, insani kıymetler çiğnenmiş, cinayetler işlenmiş, insaf terk edilmiş, sapıklıklar huy edinilmiş, faziletler, hakikatler bırakılmıştır.

Peki bütün bunlar niçin böyle tecelli etmekte, insan için çeşitli yollar ortaya çıkmakta? Dinin gayesi işte insanı bu sorunun eşiğine getirip ona yol gösterici olmaktadır.

Hırsızlık, kumar, yalancılık, içki, zina, haset, kibir gibi türlü ahlâksızlıkları ve çeşitli rezaletleri yaptıran yegâne sebep: Dünyaya bağlanmak, arzu ve emelleri nefsin kontrolüne vermektir.

Peki bu böyle devam edecek midir?

Peygamberimiz bir hadisi şerifte, “Cennet, sevilmeyen şeylerle sarılmış, cehennem ise şehvetlerle çevrelenmiştir,” buyuruyorlar.

Dindarlığın her geçen gün hayatımızda ağırlaştığı zamanlar olur, o vakitlerde insan bir boşvermişlik duygusuna kapılır, yalnızlaşır.

Gerçek mutluluğu ve adam olmayı kendimize hedef olarak seçmişsek ömrümüzün günlerini ve gecelerini Allah’a ibadetle, hayır ve hasenatla geçirmeli, işimizi Allah’a beğendirecek titizlikte yapmalı, gecelerin seherlerinden hakikat incileri toplamalıyız. “Uzun bir ömre sahip olup, onu hayırlı işlerde geçirenlere müjdeler olsun!” hitabını aklımız da tutmalıyız

Akıl bize sınırlar çizer din ve ahlâk ise o ölçülerin mükemmellik numunelerinden örnekler verir.

Dünya güzellikleri, onlara bağlanıp yoldan kalmak için değil, bilakis o vasıtalarla Hakk’a vasıl olmak içindir. Sonsuz nimetler Allah katındadır. Dini şartlara uyularak yapılan ameller insanı Allah’ın rıza ülkelerine, cennetlerine, cemâline kavuşturur.

Efendimiz Hazretleri hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyorlar: “Benden sonraki ümmetim hakkında üç şeyden korkuyorum: Heva ve hevasat sapıklığından, mide ve kadın şehvetlerine uymaktan, bilgiden sonra gaflete düşmekten.”

Hakikatler unutulmaz, onlar mavi gökte parlayan yıldız gibidirler. Her geçen gün yalnızlaşan şu dünya da bizimle birlikte ötelere gidecek olan değerlerimize sahip çıkalım, hayatta olananın bizzat kendimiz olduğumuz hakikatiyle yüzleşip Allah’a kulluğumuzla onur duyalım.

 dini sohbet,dini sohbet odaları,dini chat,dini sohbetler,dinisohbet,dinichat,dini sohbet siteleri,islami sohbet,nur sohbet,nur chat,seviyeli sohbet,muhabbet,nur sohbet odalari,nur chat odalari


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*