Efendimiz ve Ramazan-İslami Sohbet

yorum yok
0 views okuma
7 Ağustos, 2012

Efendimiz Ramazan ayında neler yapardı, Ramazanı nasıl geçirirdi diye baktığımızda şunları görüyoruz:

1. Sahur yemeği yemeye özen gösterir, ümmetini de sahur yemeği yemeye teşvik ederdi. Bir hadisinde, “Sahura kalkın. Zira sahurda bereket vardır” buyurmuştur.

Bazı geceler, Mescid-i Nebevi’nin sofasında kalan Ehl-i Suffe ile birlikte sahur yaptığı olurdu. Bazen da onları bulunduğu yere davet ederdi. Bir keresinde Ashab-ı Suffe, günü oruçlu geçirdikten sonra yiyecek bir şey bulamamıştı. Genellikle Sahabe’den durumu yerinde olanlardan her biri Ashab-ı Suffe’den birini misafir ederdi. Ama o gün kimse gelmemişti. Vâsile b. el-Eska’ (r.a)’ı Efendimiz (s.a.v)’e gönderdiler. Efendimiz (s.a.v), Hz. Aişe (r.anha) validemizin yanındaydı. Kendisine, odasında yiyecek bir şey olup olmadığını sordu. O da birkaç parça ekmek bulunduğunu söyledi. Efendimiz (s.a.v) ekmeği aldı, bir kaba boşalttı, üzerine biraz tirit ilave etti ve Vâsile (r.a)’a, arkadaşlarını onar kişilik gruplar halinde getirmesini söyledi. Her on kişilik grup o kaptan doyana kadar yiyip kalktıktan sonra diğer grup geliyordu. Böylece 40 kişi aynı kaptan yemek yiyerek karnını doyurmuştu. Ancak kaptaki tirit hiç eksilmemişti. Efendimiz (s.a.v), son grup da yiyip kalktıktan sonra kabın Hz. Aişe (r.anha) validemize götürülmesini söyledi.

Bir diğer hadisinde de Efendimiz (s.a.v), sahurun geciktirilmesini, iftarın ise vakit girer girmez yapılmasını tavsiye buyurmuştur. “Ümmetim, iftarda acele ettiği ve sahuru geciktirdiği sürece hayır üzere olacaktır”  buyurmuştur. Hatta bunun peygamberlerin uygulaması olduğunu belirtmiştir.

2. Orucun, titizlikle muhafaza edilmesi gereken bir “emanet” olduğunu söylemiş ve ümmetini şöyle uyarmıştır: “Oruç ancak bir emanettir. Öyleyse her biriniz emanetini iyi muhafaza etsin.”

Oruçlunun orucunu zedelememek için nasıl bir hassasiyet göstermesi gerektiğini beyan sadedinde de, “Oruç kalkandır. Oruçlu kimse kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Birisi kendisine sataşacak olursa “Ben oruçluyum” desin” buyurmuştur.

 dini sohbet,dini sohbet odaları,dini chat,dini sohbetler,dinisohbet,dinichat,dini sohbet siteleri,islami sohbet,nur sohbet,nur chat,seviyeli sohbet,muhabbet,nur sohbet odalari,nur chat odalari


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*