Fetva-islami sohbet-nur sohbet

yorum yok
4 views okuma
28 Eylül, 2012

Bir hükümet kararını dayandırdığı “Başsavcılık görüşünü” yazılı almadan, uygulayabilir mi? Bunu yaparken “yapıyoruz çünkü Başsavcı olumlu görüş verdi” deyip günahı Anayasa’nın bağımsız saydığı bir kuruma atar mı?

Atar!!! Yaşadık ve gördük bunu.

Atar ama anında da tekzibi yer. O anayasal bağımsız kurul da eli kolu bağlı durmaz cevabını verir. Seni çamurun içinde debelenmeye bırakır. Sayın Başsavcı Yardımcısı’nın cevabı açık ve nettir. “Tarafımızdan hiçbir şekilde bu kararı olumlu bulan bir yazılı görüş verilmemiştir. Orada bulunan arkadaşımız da bu kararın Anayasa’ya aykırı olabileceğini söylemiştir.”

Güzel laftır kim söylemişse. “Söz havada kalır, yazı bakidir.” Hele de ciddi bir devletseniz yazışmalar çok önemlidir. Devlet içinde yazışmaların önemini kavramazsanız böyle havada kalır, “Bizim Bakanlar Kurulu toplantımızın başından sonuna bir Savcı bulundu” diye uçuk bir söylemde daha bulunursunuz.

Hal böyle olunca da halk arasında ince esprilere konu olursunuz. Bakın bu esprilerden bir tanesini nakledeyim:

“Hükümet aslında görüşü Başsavcılık’tan falan almadı. Bu görüş yeni külliyemizin Seyh-ül-İslam’ına aittir.” Diye kulaktan kulağa yayılan bir espri var ki, en azından bu sıkıntılı dönemde halkımızın yüzüne bir tebessüm yerleşmesine neden oluyor…

Yapmayın etmeyin yahu. Sizden vazgeçtim ama bu devlete kalan inancımızı da bu şekilde silmenizi kabul etmemiz mümkün değil artık. Hepiniz kafası çalışan insanlarsınız. Demokrasi içinde çözümü bulunuz. Sırf muhalefetten geldi diye seçimden kaçıp, belki de çok yersiz olan seçimi kaybetme korkusu ile yalan yanlış yollara gitmeyiniz.

Derhal gerekli hazırlıklar yapılmalı ve seçime gidilmelidir.

LefkoşA ve LefkoşA’lılar zor durumdadır. Ne iktidar ne de muhalefetin popülizm yapmaya hakkı yoktur. İktidar koltuk kaybetme muhalefet ise kale kazanma içgüdüsü ile hareket ettikçe LefkoşA kaybedecektir.

Aslında benim arzum, LefkoşA’yı tüm partilerin desteklediği bir adama emanet etmektir. Partiler üstü seçime girip destek alan “doğru adam” başkenti üç dört yılda düzlüğe çıkarabilir. Belediye meclisi seçimlerinde kazanan partili üyelerle diyaloğunu kurabilen bir reis, bir daha seçilme gailesi de olmadan, bazen acı, bazen ekşi reçetelerini uygulayarak LefkoşA’mızı bize geri kazandırabilecektir…

Ancak bütün bunların olabilmesi için, oyunun kuralının hükümetçe yeniden yazılması gerekmektedir. Hükümet, demokrasiye hala inanların çözüm yeri olarak gördüğün Meclis’in olurunu alıp işe soyunmalıdır. Yapılırsa bugüne kadar süren komedi çabuk unutulur. Yok yapılmazsa tarihe inanın kara bir leke olarak değil belki ama “trajikomedi” olarak yazılır. Çünkü işin doğrusu komedi olarak başlayan bu oyun, aktörlerin rollerini doğru oynamamaları yüzünden trajediye dönüşmeye başlamıştır.

Anlayamadıklarım

Kültür Dairesi organizasyonu ile Van’a 3353 adet çocuk kitabı gönderilmiş. Güzel bir olay. Ama bence bu haberde bir eksiklik var. Kitaplar Kıbrıslı yazarlara ait mi değil mi? Yok Türkiye’den buraya ithal ettiğimiz kitapları göndermişsek saçmalamışız gibime geliyor benim. Bu güzel olayı kendi yazarlarımızın kitaplarını göndererek taçlandırmalıydık diye düşünüyorum. Yani haberin içeriğinde bu kısım yok da ondan anlayamıyorum…

 

dini sohbet,dini sohbet odaları,dini chat,dini sohbetler,dinisohbet,dinichat,dini sohbet siteleri,islami sohbet,nur sohbet,nur chat,seviyeli sohbet,muhabbet,nur sohbet odalari,nur chat odalari


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Kulukta Yarışmak Dini Sohbet Müslüman Alemi Hayatı Boyunca Zaten Bir Yarış ...

Sevgi Göstermenin Önemi Değer Siz Sandığınız İnsanlar Öyle Zaman Geliyor ...

Yazılı İslami Sohbet Odaları Her Geçen Zamanda Artan Teknolojilerde Artık ...

YorumlarBu yazı yorumlara kapatılmıştır.