Google güneş enerjisi santrali kuracak

yorum yok
11 views okuma
3 Haziran, 2013

mersine_50_milyon_dolarlik_enerji_yatirimi13661161480_h1014896Arama motoru devi Google, internetin yanı sıra yenilebilir enerjinin de yayılması için çalışıyor. Güney Afrika’daki güneş enerjisi projesine 12 milyon dolar yatırım yapan Google, yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarını hızlandırdı.

Google’ın yüksek hızlı genişbant internetin yaygınlaşması için gösterdiği çaba şirketin son aylarda medyada ilgi odağı olmasını sağladı. İnternet devi, şimdi de yenilenebilir enerjiyle sosyal amaçlı girişim projelerine çeşitlendiriyor.
Merkezi California, The Mountain View’da bulunan Google, dün Afrika’daki ilk yatırımını resmen duyurdu. Google, Güney Afrika’da güneş enerjisi tesislerinin kurulması için 12 milyon dolarlık bütçe ayrıldığını belirtti.
‘Jasper Power Project’ adını taşıtan proje kapsamında kurulacak olan 96 megawatt gücündeki fotovoltaik güneş enerjisi santrali, Güney Afrika’nın Northern Cape eyaletinde kurulacak.
Projenin diğer ortakları arasında Güney Afrika Kalkınma Bankası’nın yanı sıra SolarReserve, Intikon Energy, Kensani Group, Rand Merchant Bank ve Public Investment Corporation şirketleri ve PEACE Humansrus Derneği yer alıyor.
30 BİN HANEYE ELEKTRİK
Google enerji ve sürdürülebilirlik girişimi direktörü Rick Needhan, yazdığı blog yazısında, yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaşmasını amaçladıklarını belirtti. Needham, ‘projenin 300 inşaat süresince ve 50 kalıcı olmak üzere 350 kişiye iş imkanı olacağını ve projenin toplam maliyetinin 26 milyon dolara yükseleceğini’ sözlerine ekledi.
Güney Afrika, kullandığı enerjinin büyük kısmını fosil yakıtlardan sağlıyor. Google, proje tamamlandığı zaman Jasper’ın ülkedeki 30 bin haneye enerji sağlayarak Afrika’nın en büyük güneş enerjisi tesislerinden biri olacağını belirtti.
ZDNet’in haberine göre, Google henüz net bir proje tamamlama tarihi vermedi fakat Needham 2030 yılında 18 gigawattlık bir yenilenebilir enerjiye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Türk Telekom'dan 4.5G görünümlü 5G Hizmeti Sunacak Yakın Tarihlerde Türk ...

Gün Geçtikce Büyüyen Teknolojiye Yetişmek Zor Yeni Sistem Olan Google Dan ...

İphoneden Gelen Büyük Hata İphone Kullanıcılarını Zor Durumda Bırakıyor ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*