Hayal Kurmanın Günahı Varmıdır

yorum yok
6 views okuma
11 Aralık, 2013

Hayal Kurmanın Günahı Varmıdır

Nasılki âyinede yılanın sureti ısırmazve ateşin misali yandırmaz ve murdarın aksi, telvis etmez . Öyle de: Hayal veya fikir âyinesinde küfriyatın ve şirkin akisleri ve dalaletin gölgeleri ve şetimli çirkin sözlerin hayalleri, itikadı bozmaz, imanı tağyir etmez, hürmetli edebi kırmaz. Çünki meşhur kaidedir ki: Tahayyül-ü şetm, şetm olmadığı gibi, tahayyül-ü küfür dahi, küfür değil ve tasavvur-u dalalet de dalalet değil. İmandaki şekk mes’elesi ise, imkân-ı zâtîden gelen ihtimaller, o yakîne münafî değil ve o yakîni bozmaz

Risale-i Nur Külliyatı – Lem’alar – Sayfa 75

***

Yani, hayalimize gelen şeyler güzel ulvi şeylerse ne ala zaten biliyoruz ki nafile ibadetlerin en güzeli tefekkürdür ve bu da tefekkür sınıfına girer. Yok hayalimize geln şeyler pis necis şeylerse O zaman da yukarıda ki ifadeler kaynak alınarak şunlar söylenebilir.
Hayale gelen kötü pis ve küfrü irtikab eden şeyler imanımıza zarar vermediği gibi günah ta olmaz ancak bunların üzerinde çok durmamak aklımıza geldiği anda aklımızdan çıkarmaya gayret etmek gerekir. Ayrıca böyle şeyler aklımıza geliyor diye kendimizi de suçlamamak, aman imanıma zarar geldi dememek gerekir. Çünkü yukarıda ki ifadenin devamında,

***
Hem bazan şeytan, kalb üstündeki lümmesi cihetinde Cenab-ı Hak hakkında fena sözler söyler. O adam zanneder ki; onun kalbi bozulmuş ki, böyle söylüyor. Titriyor. Halbuki onun titremesi ve korkması ve adem-i rızası delildir ki: O sözler, kalbinden gelmiyor, belki lümme-i şeytaniyeden geliyor veya şeytan tarafından ihtar ve tahayyül ediliyor.

Risale-i Nur Külliyatı – Lem’alar – Sayfa 75
***

İfade de dendiği gibi zaten kişinin aklına gelen bu hayallerden dolayı rahatsızlık duyması zaten o sözlerin kalbinden gemediğine işarettir. Belki şeytanın vesvesesidir.
İnşallah yeteri kadar açıklayıcı olmuştur..
Selam ve dua ile…

Bilmeyen arkadaşlar için Kelimeler:
Ayine : ayna
Suret : Şekil, Fotoğraf, Görüntü
Şetm: Sövmek, azarlamak, küfretmek.
İtikad: İnanç
Taayyül : Hayal etmek
Tasavvur: Bir şeyi zihinde şekillendirmek
Şekk : Şüphe, zan, tereddüt
İmkan-ı Zati: Vukuu mümkün olan iş. Bir şeyin, aslında mümkün olması
Yakîn : Şüphesiz, sağlam ve kat’i olarak bilmek


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

NEMRUT Hz. İbrahim’i ateşe atmak için odunları yığar ve tutuşturur. Alevler ...

Toplum Olarak Nerede hata yaptık Toplum Olarak üzerimize düşeni ne kadar yapa ...

Dini Tacircilere Dikkat Dini Kulanıp Karı Kız Peşinde Koşan insancıklara bir ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*