“Her girişimin karşısındayız”

yorum yok
0 views okuma
11 Eylül, 2012

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Genel Meclisi’nin Diyarbakır’da yaptığı ve 2 gün süren toplantısının sonuç bildirgesini okuyan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, milletvekili dokunulmazlıklarına yönelik her girişimin karşısında olacaklarını söyledi.

HDK Genel Meclisi’nce Diyarbakır ‘da yapılan ve iki gün süren toplantı sona erdi. Türkiye ve Ortadoğu ‘daki son gelişmelerin görüşüldüğü HDK genel meclis toplantısının ardından sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesinin okunduğu toplantıya, BDP Genel Başkan yardımcısı Gülten Kışanak, Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü , İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel, sanatçı Ferhat Tunç ve çok sayıda HDK meclis üyesi katıldı.

Cigerxwin Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda sonuç bildirgesini okuyan Ertuğrul Kürkçü , AK Parti iktidarının içeride ve dışarıda çatışmacı ve savaş kışkırtıcısı bir siyasal tutum sürdürdüğünü ileri sürerek, Hükümetin Kürt sorununun çözümünde demokratikleşme yönünde adımlar atmak yerine şiddette ısrarı, her gün onlarca genç insanın canını yitirmesine yol açıyor. HDK ‘Ölüm değil çözüm, çatışma değil müzakere’ yönündeki kararlılığını sürdürecek” dedi.

“Kürt siyasal hareketi Meclis’ten dışlanır”

Önümüzdeki dönemin politik sorunlarından birinin milletvekili dokunulmazlığı ve parti kapatma konuları olacağını belirten BDP ‘li vekil Kürkçü şöyle konuştu:

“Düşünceyi ifade dışında hiç bir suçlama ile karşı karşıya olmayan BDP -Blok vekillerine yönelik her engelleyici adım hem anayasa çalışmalarının baltalanması anlamına gelecek, hem de Kürt siyasal hareketinin Meclis’ten ve siyaset sahnesinden dışlanmasına neden olacaktır. HDK, milletvekili dokunulmazlıklarına yönelik her girişimin karşısında yer alacak, BDP ‘nin kapatılması yönündeki hazırlıklar karşısında kararlı bir tutum takınacaktır.”

“Türkiye, bütün sınır komşularıyla çatışmalı durumda”

Suriye ve Ortadoğu ‘da AK Parti politikalarının çok yönlü bir fiyaskoyla karşı karşıya olduğunu öne süren BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü sözlerini şöyle sürdürdü: ” AKP dış politikası Türkiye ‘yi İran ‘a, Suriye ve Irak merkezi yönetimi ile hasımlaştırıyor. Türkiye , Ermenistan ‘dan sonra doğudaki bütün sınır komşularıyla çatışmalı duruma düşüyor. HDK, AKP iktidarının komşularımıza yönelik her türlü askeri müdahale ve işgal politikalarına karşı mücadelesini sürdürecektir. HDK, krizden çıkışın tek imkanı olan demokratik, çoğulcu, ve laik bir Suriye ‘nin oluşmasında aktif olarak yer alan demokratik, sol ve sosyalist çevrelerle fikir alışverişini sürdürerek, 21 Ekim’de İstanbul ‘da Uluslararası Ortadoğu Konferası’na ev sahipliği yapacaktır. Ayrıca HDK Batı Kürdistan’a bir heyet gönderecektir.”

View the original article here


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

2015 Seçimini Kim Kazandı Kazanan Parti Olmadı Kazanan Türkiye oldu ve ...

1 Kasımda yapılacak olan seçimlerin hazırlıkları başladı akp mh hdp ...

Uzmanlar Kara Turp Böbrek tAşı Na Çok iyi Geldiğini Ve Böbrek ...

YorumlarBu yazı yorumlara kapatılmıştır.