Himmet Kaderle Sınırlıdır-islami sohbet-dini sohbet

yorum yok
11 okuma
21 Aralık, 2011

Kamil Mürşid, müridin isteğine değil, Allah’ın hakkındaki takdirine bakar. Bir çeşit kader vardır ki onun gerçekleşmesi ALLAH tarafından kesin hükme bağlanmıştır. Diğer kaderde ise, onun gerçekleşmesi bazı sebeplere bağlıdır. İşte dua, himmet ve sadaka bu kısımda fayda verir. Bunlar ALLAH Tealanın kudretindedir ve zaten Allah dostları, hep ilahi murada uygun şeyleri isterler. Bu konuda Mevlana Halidi Bağdadi (k.s.) neslinin devamı için dua ve himmet isteyen Akka Valisi Abdullah Paşa’ya şu cevabı gönderir;

Biz kendimizi himmet ehli görmüyoruz. Ancak, öyle olsa bile, istenilen şeyin kaza-i muallak (sebeplere bağlanan bir kader) olduğu anlaşılmadan himmet kullanılmaz. Kesin olan kaderi (kaza-i mübrem), değil veliler, peygamberlerin himmeti bile değiştiremez. Onun sonucuna rıza gösterip Allah’a teslim olmak gerekir. Şunu belirtelim ki, velileri inkardan sakınmak vacip olduğu gibi; onlar hakkında, imanı bozacak kabullenişlerden sakınmak da vaciptir. Bu aşırı ve tehlikeli inanışlar, daha çok velilere güzel zan ve aşırı muhabbet besleyen kimselerde oluyor.

 

islami sohbet-dinisohbet

Bir önceki yazımız olan Peygamberimizin Eşleri - Dini Chat - İslami Chat başlıklı makalemizde dini chat, dinichat ve islami chat hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Yeni Siteler İçin En Güzel Dini Sayfa Adları Ve Resimlerini Artık Kolayca ...

Aşağıdaki esChat applet kodlarımızı sitenize eklemek suretiyle ...

ihyaca Aile Evini Cennetten bir köşe olarak düşünür ve öyle olması için ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*