İbni Sebe-Dini Sohbet

1 yorum
1 views okuma
16 Eylül, 2012

‘Müslümanların masumiyeti’ filmi tam bir yeni İbni Sebe vakasıdır. Sahtekarlık filmin paçasından akıyor. Başlığından başlıyor. Filmin başlığı Müslümanlara masumiyet atfediyor. Lakin filmin yapımcısı Mısırlı Kıpti Nakoula Basseley Nakoula konuşmalarında Hazreti Peygamber için ağza alınmayacak sözler sarfettiği gibi Müslümanlar içinde ‘haydutlar’ tabirini kullanıyor. Konuşmalarında daha da öte giderek hemeski İstihbarat Başkanı Ömer Süleyman’a övgüler düzüyor ve hem de filmle alakalı olarak gösteri yapan ve tepki gösteren Müslümanları Enver Sedat’ın 1977 yılındaki ifadeleriyle aşağılıyor: Haramilerin Öfkesi. Halbuki, Sedat ve Mübarek devlet çetesinden başka bir şey değildi. Film A’dan Z’ye sahtekarlık akıyor. Filmin başlığı muhtevasını tekzip ettiği gibi aynı zamanda filmin yapımcısı olarak gösterilen Sam Bacile diye de bir adam yok. Nakoula Basseley Nakoula isimli kışkırtıcı kaçık kafasından bir isim uydurmuş ve filmi Yahudilerin üzerine yıkmaya ve atmaya çalışmış. Adamın derdi Müslümanlarla dünya arasında kriz ve çıngar çıkarmak. Önce Mısır’da, Kıpti-Müslüman kargaşasını ve galeyanının fitilini ateşlemek. Ardından da Müslümanları öfkelendirerek ABD ve Batı ile yeni bir kriz ortamı çıkarmak ve bundan yararlanmak. Batı ile İslam dünyası arasındaki gerilimden Amerikalılar yarar sağlayamaz. Netice itibarıyla, İslam öfkesi seli ABD’yi sarsar. Lakin Amerikalı kaçıkları Amerikan çıkarları değil kendi kafa konforları ilgilendirir. İkincisi tek başına İslam dünyasıyla veya Mısır’a baş edemeyecek olan azınlıklar ve İsrail, Batı’yı arkasına alabilmek için böyle alçaklıklardan medet umabilir.

Almanya’da bazı Alman aşırıların sünneti yasaklayarak Müslüman ve Yahudileri bir meselede de olsa ortak bir noktaya getirmesi gibi ‘Müslümanların Masumiyeti’ filminde de doğrudan İsrail’in bir dahli yok. Batı’yı ve Müslümanları birbirine karşı kışkırtmak isteyen bazı akılsız Kıptilerin işi. Nitekim gerek Al Misruyyun gazetesinden Cemal Sultan gerekse The Independent gazetesinden Robert Fısk bu filmi yapanların çılgınlar ve ahmaklar mangası olduğunu söylemiştir. Çılgınlık ahmaklıktan bir şubedir. Morris Sadık ve Nakoula Basseley Nakoula bu ahmaklar mangasının ileri gelenlerindendir. Filmin yapımcısı Kıpti İbni Sebe kılıklı Nakoula Basseley Nakoula filmin Yahudi oyuncularını bile kandırmış. Adam zaten profesyonel bir sabıkalı sahtekar. Elini kolunu sallayarak dünyayı kışkırtıyor hatta dünyayı sallıyor. Delinin birisi bir kuyuya taş atıyor 40 adam çıkartamıyor. Bunun için dinimiz fitnenin cinayetten beter olduğunu söylemektedir. Çöl Savaşçıları adlı bir film yapacağını söylemiş ardından oyuncuların karşısına Ayaan Hırsi Ali ve Thoe van Gogh yapımı İtaat/Submission tarzı bir film çıkmış. Adam Yahudileri bile iğfal etmiş. Mısırlı yeni İbni Sebe çevirdiği ve onlarca kişinin ölümüne neden olan filmin youtube üzerinden gösteriminden dolayı da pişman olmuyor. Aksine fragmanın dışında filmin tamamını vizyona sokacağını vaat ediyor. Savunma Bakanı Panita, Kıpti çılgınlar mangasının yerli müttefiki Papaz Terry Jones’ı ikna etmeye çalışıyor ama nafile. Amerikan yönetimi de Google’dan fragmanı geri çekmesini istiyor ama sözünü dinletemiyor. Bütün bunlar fikir hürriyeti adına yapılıyor. Lakin bu kışkırtma hürriyeti birilerinin canını yakıyor.

Bu, Mısır üzerinden bir başka yeni İbni Sebe vakasıdır. Hazreti Osman döneminde de böyle bir vaka gerçekleşiyor. İbni Sebe fitnesi ortamında Mısırlılar, Hz. Ali’den, Medine’ye gelmelerini isteyen ve Osman’ı cezalandırmalarını belirten mektuplar aldıklarını söylemişlerdir. Bu mektuplardan kesinlikle haberi olmadığını söyleyen Hz. Ali ise “Allah’a yemin olsun ki ben size hiçbir mektup yazmadım” der.Öyle ise burada, halkı heyecanlandırmak ve tahrik etmek, Osman (R.A.) aleyhine kışkırtmak gayesiyle, Ali’nin (K.V.) dilinden ve onun adına yazılmış mektuplar vardır. Bu durum bize Müslümanların siyasi-içtimai yapısını bozmak, fitne çıkarmak isteyen kimse veya kimselerin mevcudiyetini; hunların Hz. Aişe ve Hz.Ali gibi seçkin Müslümanların dilinden sahte mektuplar yazdıklarını; birtakım Müslümanların inanç ve fikirlerini ifsat ederek, mevcut nizama karşı huruca sevk ettiklerini göstermektedir. Rivayetin bu kısmından ortaya çıkan üçüncü gerçek; Osman’ın, razı ederek geri gönderdiği Mısırlıların arkasından, içlerinden bazılarının öldürülmesini ve cezalandırılmasını emreden mektup yazması meselesidir. Hz. Osman mektubun kendisine ait olmadığını, mektuptaki mührün ise, kendi mührü değil, kendi mührüne benzer hiçimde nakşedilmiş taklidi mühür olduğunu söyler. Bir başka ifade ile, bu mektubu taşıyan elçiyi gönderen, Mısırlı topluluğun Mısır’a vardığında ortadan kaldırılmaları için mektup yazan Hz. Osman olmadığı gibi, onu yazan, yollayan ve mühürleyen, halifenin mührünü taşıyan ve onun katibi olan Mervan da değildir. Ne var ki, Hz. Osman’ın, mektubun kendi mührünü taşımadığını söylemesine rağmen, Vakidi ve benzeri ravilerin haberlerinde bu işi yapanın Mervan olduğu söyleniyor. Tarih Mısır üzerinden bir kez daha tekerrür ediyor.

 

dini sohbet,dini sohbet odaları,dini chat,dini sohbetler,dinisohbet,dinichat,dini sohbet siteleri,islami sohbet,nur sohbet,nur chat,seviyeli sohbet,muhabbet,nur sohbet odalari,nur chat odalari


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarYorumlar (1 Yorum)