İlim-Cehalet – Dinisohbet – İslamisohbet

yorum yok
5 okuma
19 Aralık, 2011

Bilindiği gibi Avrupa’da sonuçları merakla beklenen bir araştırma sürüyor. “Büyük Patlama Deneyi” olarak adlandırılan bu araştırma, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) yürütülüyor ve maksadı da “kâinatın ve insanın nasıl ve niçin yaratıldığını” keşfetmek.

“İz bulundu, büyük keşif gelecek yıla” başlığıyla gazetelere haber olan gelişmeye göre; “Büyük Patlama Deneyi”nde görev alan ikinci araştırmacı grubu da, elde edilen yeni bilgilerin “Higgs Bozonu” adı verilen atomaltı parçacığıyla ilgili araştırma alanını daralttığını açıklamış, ama “kesin” netice henüz elde edilememiş.
Fransa ve İsviçre sınırında yerin 100 metre altında 27 kilometrelik oval tünelde sürdürülen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) projesinin başında Dr. Lyndon Evans var. Uluslar arası medyanın “Atom Evans” adını taktığı ilim adamı, “Türkiye İnovasyon Konferansı” için geldiği İstanbul’da gazetecilerin sorularını cevaplandırmış.
“Bizim CERN’de yaptığımız yalnızca bilim değil aynı zamanda çok etkileyici bir sosyolojik çalışma. (…) Evrenle ilgili cehaletimiz neredeyse tam. Bu son derece alçak gönüllü hissettiriyor. İlerleme yavaştır. Doğamızın son sınırını öğrenmek giderek daha zorlaşıyor” diyen Dr. Lyndon Evans, “hikmet” noktasında kabul edemeyeceğimiz şeyler de söylüyor. Ancak, “Evrenle (kâinatla) ilgili cehaletimiz tam” demesi takdire şayan.
“Varlığımız bozulan bir simetrinin sonucu” diyen Dr. Lyndon Evans, “Evrende neden anti-madde bulunmuyor?” sorusunu “Varlık nedenimizin en büyük sorusu bu. Yaptığımız deneylerde madde ve anti-madde arasında mükemmel bir simetri olduğunu görüyoruz. Anti-madde yaptığımızda aynı oranda madde yapıyoruz. Eğer bu Büyük Patlama (Big-Bang) ânında da böyle olsaydı madde ve anti-madde birbirini yok edecekti ve evrende ışık dışında hiçbir şey olmayacaktı. Gerçek dünya koşullarında anti-madde, madde ile temasa geçerse yok olur ve kozmik mikrodalga zeminini oluşturan bir ışık üretir. Evrenin yalnızca bu ışıktan oluştuğunu düşünebilir misiniz? Bizim burada olmamızın nedeni madde ve anti-madde arasında simetrinin bozulmuş olması” şeklinde cevaplandırmış. (Konuşan: Elçin Poyrazlar, Cumhuriyet, 14 Aralık 2011)
Dr. Lyndon Evans’ın, Avrupa’nın geleceği ile ilgili değerlendirmesi de dikkat çekici. Evans, şöyle demiş: “Türkiye’de nasıl bilmem, ama diğer ülkelerde bilim dünyasıyla ilgili vahim bir durum var. Bundan 20 yıl sonra bilimsel olarak yetişmiş ve eğitilmiş yeterli insan olmayacak. (…) ABD, İngiltere ve diğer Batı ülkelerinde bilime ilgi büyük oranda düştü. Umarım bizim projemiz bu eğilimi tersine çevirmeye yarar.”
Bu tesbitler doğru ise, Avrupa ilim ve teknolojide duraklama ve bir adım sonra gerileme devrine girecek demektir. Peki, Avrupa’nın bu hâli bizi nasıl etkileyecek? Onların duraklaması ya da gerilemesi bizim ilerlememize vesile olabilir mi? Çalışırsak mümkün, ama bugün itibarıyla çok da iddialı olmamak lâzım.
Avrupa, hem nüfus yapısı itibarıyla, hem de ekonomik olarak sıkıntılı günler geçiriyor. Türkiye ve İslâm dünyası, şartlara uygun çalışmalar yaparsa ilim ve teknoloji bayrağını devralabilir. Elbette bu 3 ya da 5 yıllık bir çalışma ile mümkün olmaz. Böyle büyük bir hedef, ancak uzun soluklu bir çalışma ile mümkün.
Dr. Lyndon Evans, iyi ki “Türkiye’deki durumu” bilmiyor. Yoksa, insanların “iş”ine değil de, “dış görünüşü”ne bakılıp değerlendirme yapıldığını bilmiş olsa hepten ümitsizliğe kapılabilirdi.
Ümitsizlik başka kapıya! Biz, ümitvar olmaya devam edeceğiz…

Bir önceki yazımız olan Peygamberimizin Eşleri - Dini Chat - İslami Chat başlıklı makalemizde dini chat, dinichat ve islami chat hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Yeni Siteler İçin En Güzel Dini Sayfa Adları Ve Resimlerini Artık Kolayca ...

Aşağıdaki esChat applet kodlarımızı sitenize eklemek suretiyle ...

ihyaca Aile Evini Cennetten bir köşe olarak düşünür ve öyle olması için ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*