İlk hacı kafilesi dualarla Ankara’dan yolcu edildi

yorum yok
2 views okuma
13 Eylül, 2013

kuran-i-kerimTürkiye’nin ilk hacı kafilesi bugün dualarla Ankara’dan yola çıktı. Ankara’dan toplam 350 hacı adayı iki kafile halinde Esenboğa Havaalanı’ndan direkt Medine’ye uçtu. Hacı adaylarını yakınları ve Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileri dualarla yolcu etti.
Esenboğa havaalanında düzenlenen törenle ilk hacı kafilesi Medine’ye gönderildi. Tören Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Burada bir konuşma yapan Ankara İl Müftüsü Prof. Dr. Mefail Hızlı, hacı adaylarına meleklerin imrendiği insanlar haline geldiklerini belirterek, haclarının mübarek olmasını diledi. Kutsal toprakların 4 bin yıldır Müslümanların cazibe merkezi haline geldiğini aktaran Hızlı, hacı adaylarını o topraklara göndermenin heyecanını yaşadıklarını ifade etti.
Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, sürecin Şubat ayında başlayarak, 3 ay önceki ikinci kura ile bugüne gelindiğini söyledi. Suudi Arabistan’daki inşaat çalışmalarından dolayı 74 bin kişilik kontenjanın 59 bine düştüğünü hatırlatan Yücel, bu yıl kontenjan dışında kalanların gelecek yıl kurasız olarak gideceğini kaydetti.
“ARABİSTAN’DAKİ TÜM ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI”
Diyanet İşleri heyetinin hacı adaylarından önce Arabistan’a gittiğini adayların kalacağı yerden, sağlık hizmetlerine kadar bütün hizmetlerin sorunsuz karşılanabilmesi için çalışmalarını tamamladıklarını aktaran Yücel, tüm hazırlıkların tamam olduğunu dile getirdi. Hacı adaylarını kutlayan Yücel, adaylara gıpta ettiğini söyleyerek, adaylara Medine’ye vardıklarında yıllardır gözyaşı döktükleri Peygamberin duasını alacaklarına işaret etti.
“HAYATLARINIZDA BİR MİLAT OLACAK”
Törende bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş de hacı adaylarının kutlu yolun yolcuları olduklarına dikkat çekerek, bu yola çıkacakların annelerinden doğduğu ilk gün ki gibi günahlarından arınmış olarak dönmeleri, hayatlarında milat olması temennisinde bulundu.
“İSLAM DÜNYASINDA YAŞANAN ACILAR İÇİN DUA EDİN”
İslam dünyasında yaşanan acılara da değinen Keleş, orada duaların geri çevrilmediğine dikkat çekerek, hacı adaylarından bu Müslüman kardeşleri de için dua etmelerini istedi. Bu kutsal yolculuk için bekleyen milyonlarca Müslüman’ın olduğunu kaydeden Keleş, bu yolculuk esnasında kalp kırmamaya ve kırılmamaya dikkat edilmesinin önemine değindi.
Yüzde 20’lik kontenjanın düşürüldüğünü yineleyen Keleş, gidemeyenlerin gelecek yıl gideceğini vurguladı. Bu özlemin çok değerli olduğunu bildiren Keleş, adaylardan bu özlemi zayi etmemeleri uyarısında bulundu.
SUUDİ ARABİSTAN BÜYÜKELÇİSİ GENİŞLETME ÇALIŞMALARINA DEĞİNDİ
Suudi Arabistan Büyükelçisi Adel-Sirac Merdat da kısa bir konuşma yaptı. Kabe’de uzun yıllardır genişletme çalışmalarını devam ettiğini belirterek “Şu anda Kabe’de tarihin en büyük projesi yapılmaktadır. Suudi Arabisten sizlerin hac ibadetini kolayca yapabilmesi için bütün hazırlıklarını tamamlamıştır.” diye konuştu.
HACI ADAYLARININ DUYGU DOLU ANLARI
Kutsal görevi yerine getirmek için sabırsızlanan hacı adaylarının heyecanı ise gözlerinden okunuyordu. Hacı adayları yaşadıkları heyecanı ve duygularını dile getirdi. Çoğunluğu yaşlılardan oluşan adayların kimisi bu heyecanı ilk kez yaşarken, kimisi ise ikinci ve üçüncü kez yaşadıklarını ifade etti. Duygularını dile getirmekte zorlandığını aktaran bir bayan hacı adayı, bu heyecanı Allah’ın herkese yaşatması temennisinde bulundu. Daha önce iki defa Umre yaptığını kaydeden hacı adayı bu mutluluğun ve heyecanın çok farklı olduğunu belirterek, kutsal görevi hakkıyla yapmayı diledi.
Yine mübarek topraklara gidecek olan yaşlı bir çift de bu heyecanını paylaşanlardandı. 70 yaşında olduklarını aktaran hacı adayları “Allah gitmeyenlere de nasip etsin. Çok heyecanlıyız. Allah dileklerimizi kabul etti.” sözlerini dile getirdi.
72 YAŞINDAKİ EPİLEPSİ HASTASI DA KAFİLEDEYDİ
7 yıldır beklediğini dile getiren yaşlı bir amca da Allah nasip ettikten sonra kimsenin buna engel olmadığını söyledi. Bazılarının önüne geçmeye çalıştığını anlatan yaşlı hacı adayı Allah istedikten sonra kimsenin o fermana karşı çıkamadığını belirtti. Kafilede yer alan 72 yaşındaki Hatice Kademli ise Epilepsi rahatsızlığına rağmen bu görevi yerine getirecek isimler arasındaydı. Kademli, tekerlekli sandalye ile yakınları tarafından kutsal topraklara yolcu edildi.

ankara, hacı,hacı adayları,yolculuk,dua,İlk hacı kafilesi,Türkiye’nin ilk hacı kafilesi,


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

İstanbul Sohbet İstanbul Chat Siteleri İnsanların Artık Sitreslerini Atması ...

Ölümden Sonra Kabir Hayatı Sevgili Dostlarımız Bildiğiniz Üzere Dünyada ...

Huzurlu Bir Ortamda Huzurcan Gibi OLup Sevdiklerine Kardeşlerine Dostlarına Huzur ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*