İnsanların Güzel Hatalarını Tebessümle Görmek

yorum yok
32 views okuma
18 Haziran, 2017

İnsanların Güzel Hatalarını Tebessümle Görmek Her İnsan Hata Yapar Ve Hatasız Kulluk Olmaz Bazı Hatallar ise İnsanı Güldürür Nedir Bunlar.Arkadaşımız Aya Takılıp Düşünce Gülüyoruz Belkide Tebessüm Ediyoruz Lakin Arkadaşımızın Zoruna gidebiiyor Nasıl Bir Tebessüm EtmeliyizPeygamber Efendimiz’in (s.a.v.) insanların hatalarını düzeltmesi ve bu tür muameleleri tamamen ilâhî vahyin kontrolünde olduğu için, terbiye ve eğitimle meşgul olanların O’nun yolunu takip etmeleri zarûrîdir. İşte Peygamberimizin insanların hatalarını düzeltme üslubu…

Allah Rasûlü (s.a.v) Rabbinden bir nûr üzere yürüyerek hataları tashih etmiş ve bu mevzuda asla ihmâl göstermemişlerdir. Rasûlullâh (s.a.v)’in bu vasfından âlimlerimiz şöyle bir kâide çıkarmışlardır:

“İhtiyaç hâsıl olduğunda Hz. Peygamber (s.a.v)’in lüzumlu beyan ve îkâzı geciktirmesi caiz değildir.”

Peygamber Efendimiz’in insanların hatalarını düzeltmesi ve bu tür muameleleri tamamen ilâhî vahyin kontrolünde olduğu için, terbiye ve eğitimle meşgul olanların O’nun yolunu takip etmeleri zarûrîdir. O, bizim için Üsve-i Hasene’dir, en iyi örnek ve rehberdir. Gidilecek en doğru yol, O’nun yoludur.

Rasûlullah (s.a.v)’ın bu metot ve usullerini kullanabilmek için o terbiye ve eğitimi almak, kendimizi ona göre yetiştirmek îcâb etmektedir.

Burada Allâh Rasûlü’nün (s.a.v) değişik mertebelerdeki insanların hatalı davranışlarına karşı nasıl muamele ettiğini ve o hataları nasıl düzeltip tashih ettiğini gösteren bir kısım örneklere yer vereceğiz.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

İstanbul Sohbet İstanbul Chat Siteleri İnsanların Artık Sitreslerini Atması ...

Ölümden Sonra Kabir Hayatı Sevgili Dostlarımız Bildiğiniz Üzere Dünyada ...

Huzurlu Bir Ortamda Huzurcan Gibi OLup Sevdiklerine Kardeşlerine Dostlarına Huzur ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*