İslamda Yapılan Gıybet Ve İftiralar

yorum yok
3 views okuma
6 Haziran, 2015

Muhterem Kardeşlerim İslamda Yapılan Gıybet Ve İftiralar arkadan çekiştirme, alay etme gibi bildiğimiz günahlar sayılır.Günümüzde öyle bir günah işleniyor ki, belki de insanlar bunun ne kadar büyük bir günah olduğunun farkında değiller. Uydum kalabalığa deyip “ herkes yapıyor, ben de yaparım.” Anlayışıyla bütün toplumun işlediği yeni bir günah şekli var. Ne mi bu? Adını bilmiyorum, ama gıybetin farklı bir şekilde acımasızca insanların arasında sanki normal bir işmiş gibi alışkanlık haline gelmesidir. Bunu çok önemsiyorum. Çünkü Allah bizden bunu istemiyor. “Muhakkak ki, müminler birbirlerinin kardeşidir.O halde kardeşlerinizin arasını düzeltin.Allahtan korkun.İşte o zaman kurtuluşa erenlerden olursunuz.” (Hucurat,10). Bu ayet nasıl davranmamız gerektiğini çok güzel açıklıyor. Kim toplumu sulh ıslah etmek için uğraşırsa demek ki, o kurtulacak. Müslüman olduğunu iddia eden herkes üstüne düşen görevi hem sanal alemde hem de gerçek alem de yerine getirmelidir. Hele de şu kritik günlerde ağzımızdan çıkanların nereye gittiğini, nasıl bir getirisinin olacağını çok iyi düşünüp hesap etmemiz gerekir.

Muhterem Kardeşlerim Bir Anda Aklıma Şu Geldi Bu mu Müslümanlık Sanal Sohbet oramlarında Yapılan Olaylar Bunlar Biz Ne yapalım Kardeşlerim bu sanal ortamın kuralı bunu kabul etmelisiniz. Bu işler böyle yapacak bir şey yok.” diyebilirsiniz ama bu kurallar yanlıştır, haramdır.

Kuralları biz koyacağız. Ehli küfrün koyduğu kuralları değiştireceğiz. Dünyamızın küçük bir köy haline geldiği, bu internet ortamını nimete çevirmeyi bilmeliyiz. Hiç kimsenin, perde arkasına gizlenerek insanların itibarlarını, şereflerini hafife almaya kimsenin hakkı yoktur. Herkes haddini bilmelidir. “ Emri bil maruf nehyi anilmünkeri” bu ortamlarda daha hızlı ve etkili, bir eğitim yeri olduğunu düşüyorum. Bir hoca sınıfta elli kişiye hitap ederken internet ortamında binlerce kişiye hitap edebiliyor. Ülkeler arasında vizenin olmadığı, dillerin kolayca öğrenildiği, sosyal , siyasal, ekonomik, kültürel etkileşimin hızla yayıldığı bir ortam büyük bir nimet.Bu güzel nimetleri en etkili biçimde kullanarak hayra çevirmeyi bilmeliyiz.

Muhterem Müslüman kardeşlerim Hatalarımız, kusurlarımız, günahlarımız elbette olacak. Allah “Gafur ve Rahimim” buyuruyor. Af kapısı açık. İletişimlerimizde, Kur’an tabiriyle “Kavli leyyin” yani (yumuşak ve gönül alıcı konuşmak) olmamız tavsiye ediliyor. Bir yerde bir eksiklik gördüğümüz zaman daha dikkatli olsak, eleştirilerde saygıyı elden bırakmasak, hem günaha girmekten kendimizi koruruz, hem de toplumun sulh ve ıslahına katkıda bulunmuş oluruz, farkında olmadan insanları kırmaktan kendimizi korumuş oluruz.

Demek ki; kendimizi bir daha sorgulamalıyız, Müslümanları şuurlandırmak, İslamı sevdirmek, birbirimize olan sevgi, saygımızı nasıl artırabiliriz? Bunun yollarını araştırmalı, daha dikkatli olmalıyız. Hep beraber. İnşaallah

Muhterem Kardeşlerim Bu Yazımızı Bir Kardeşim inş Okuyup Feyiz Alır Ve Kendinie Çeki Düzen Vermek İÇin inş Bir An Önce Harakete Geçer.

Selam Ve Duaile Kalın


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

İstanbul Sohbet İstanbul Chat Siteleri İnsanların Artık Sitreslerini Atması ...

Ölümden Sonra Kabir Hayatı Sevgili Dostlarımız Bildiğiniz Üzere Dünyada ...

Huzurlu Bir Ortamda Huzurcan Gibi OLup Sevdiklerine Kardeşlerine Dostlarına Huzur ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*