İslâmiyet-sosyalizm-komünizm-kapitalizm

yorum yok
1 views okuma
4 Eylül, 2012

Bir hastalık salgın gibi yayıldıkça yayılıyor; Kur’an’a istediğini söyletmek hastalığı yayılıyor. “Kur’an ne diyor, Allah bizden ne istiyor, ne yapmamızı emrediyor?” değil de; “Kafamdaki düşünceyi Kur’an’a nasıl söyletirim?!” hastalığı yayıldıkça yayılıyor…

Bu konuda yeterince mahir insan var diye düşünürken son günlerde birden bire İslâmiyet=Sosyalizm iddiası ortaya çıktı! Daha da ileriye giderek neredeyse komünizm olacak İslâmiyet! Neredeyse dikta rejimine eşitlenecek İslâmiyet! İsteyenler için kapitalizme de eşitlemede hiç bir zorluk çekilmeyecek, kapitalizme eşdeğer oluverecek İslâmiyet!..

Alırsın âyetleri, Bektaşi örneğinde olduğu gibi başını kırparsın, sonunu kırparsın ve sonunda dersin ki “İslâmiyet namaza yaklaşmamayı emrediyor!”

Alırsın âyetleri, başını kırparsın, sonunu kırparsın, oradaki kelimelere ve kavramlara ucube anlamlar yüklersin, elde ettiğin hükmün başka âyetlerle çelişkisini görmezden gelirsin ve sonunda dersin ki: “İslâmiyet şarabı haram etmiyor, namazda yerlerde sürünme diye bir şey yok, faiz de haram değil, İslâmiyet’te tam bir cinsel özgürlük var, oruçta aç kalma da nerden çıktı?!.” Ve bunlara benzer daha neler de neler…

Alırsın âyetleri, başını kırparsın, sonunu kırparsın, oradaki kelimelere ucube anlamlar yüklersin, elde ettiğin hükmün başka âyetlerle çelişkisini görmezden gelirsin ve sonunda dersin ki: “İslamiyet=Sosyalizm!.. İslâmiyet=Komünizm!.. İslâmiyet=Kapitalizm!..”

Bu salgın hastalık giderek yayılmaktadır… Bakın çevrenize, bakın gazetelere, bakın yapılan röportajlara, bakın televizyon kanallarına, bakın internetteki tartışmalara…

Göreceğiniz veya gördükleriniz nedir?

Derin bilgiden yoksun, tutarsız, her tarafında çelişki yumakları dolu olan fikirler…

Oysa Allah ne diyor?

“Lime Tuhâccûne Fiymâ Leyse Leküm Bihi İlmun /

Sizde onun ilmi olmadığı şey hakkında niçin tartışıyorsunuz?”

(Ali İmran Sûresi, 66. âyet)

İşte bütün sorun burada.

Az bir bilgi edinen zannediyor ki ben bu konuda hükme varacak seviyede âlimi’l- ulemâyım. Tamam, varsın istediği hükme, burada bir sorun yok. Ama kendisi dışında gelmiş geçmiş herkesin yanlış yaptığını iddia edince işler karışıyor. Bunun da gerekçesi hazır. Eğer başkalarının söyledikleri doğru olsaydı İslâmiyet bugün yerde sürünmezdi.

Kapitalizm kötüymüş; bununda tek alternatifi varmış efendim, o da sosyalizmmiş veya komünizmmiş. Bundan sonra oluyor İslâmiyet sosyalizmin kendisi. Ya da tam tersi söyleniyor, söylenebiliyor; İslamiyet oluveriyor kapitalizmin tâ kendisi!..

Sadece biraz okusalar, sadece Hazreti Peygamberin hayatını okusalar bile “İslâmiyet”in ne “sosyalizm/komünizm” ne de “kapitalizm” olduğunu görecekler.

Ama o zaman “yeni bir sistem” tanımlamaları gerekir.

Veya “Adil (Ekonomik) Düzen” tanımlamasını kabul etmeleri gerekir.

Onu tanımlayamayacakları için işin kolayı kendilerini hastalığın pençesine bırakmak oluyor. Kimileri İslâmiyet’i sosyalizm veya komünizm yapıyor; kimileri de Batı’nın ahlâksız, faizci, zinacı vahşi kapitalizm düzenidir diyor!..

Oysa sorun İslâmiyet’in kendisinde değildir.

Sorun kendilerine “Müslüman ülke” diyenlerin Kur’an’la ve sünnetle hiç bir alâkası olmayan ve insanlara örnek olarak sömürü sermayesi tarafından dayatılan ve yönettirilen düzenlerinin “şeriat” diye yutturulmasıdır.

Allah isteyene/istediğine hidayet eder. Allah’ın hidayet etiği de doğruları ve yanlışları ayırt eder, Allah’ın istediği düzeni anlar ve bilir. Bâtıl düzenlerle işi olmaz. Allah’ın şaşırttığı ise çırpınır da durur Kur’an’ı nasıl tahrif ederim diye…

 dini sohbet,dini sohbet odaları,dini chat,dini sohbetler,dinisohbet,dinichat,dini sohbet siteleri,islami sohbet,nur sohbet,nur chat,seviyeli sohbet,muhabbet,nur sohbet odalari,nur chat odalari


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBu yazı yorumlara kapatılmıştır.