İşte yepyeni BMW X5

1 yorum
5 views okuma
4 Haziran, 2013

iste_yepyeni_bmw_x513703391240_h1034681Alman otomobil üreticisi BMW, 2014 model X5 tasarımını resmi olarak tanıttı! BMW, 2014 model X5’i Kasım ayında satışa sunuyor.

İlk bakışta farkedilen yeniliklerinin yanı sıra yeniden tasarlanmış olan crossover modeli evrimsel tasarımına rağmen piyasadaki mevcut modelini açıkça andırıyor. Önceki modeli andıran tasarıma karşın 2014 X5’in önızgarası daha belirgin ve aerodinamik ön tamponunun yanı sıra opsiyonel LED adaptif ön farları ile eski modelinden ayrılıyor. Diğer özellikler arasında araka tarafta bulunan “Aero Blades” ve yeni “Air Curtains” bulunuyır. Air Curtains sayesinde hava çamurluklar çevresinde yönlendirilerek sürüklenme en aza indirgeniyor.

İç kabin oldukça tanıdık ancak içeride en üst kalite materyaller ve geliştirilmiş bir tasarım egemen. En dikkat çekiciözellikler arasında LED destekli ortam ışığı, özgür bir iDrive ekranı, parlak siyah aksanlar ve Oxside Silver, Aluminum Hexagon veya Poplar Grain seçenekleri ile sunulan ağaç aksanlar mevcut. Modelin artan boyutları gereğince genişleyen iç hacim ve daha iddialı bir bagaj kapasitesi de 1,870 litre ile yüzleri güldürüyor.

Opsiyonlar arasında konfor / spor koltuklar, arkaya yatan ikinci sıra ve ısıtmalı / soğutmalı ön koltuklar mevcut. Model ayrıca dört bölgeli otomatik klima kontrolü, üçüncü sıra bir koltuk, Harman Kardon veya Bang & Olufsen ses sitemi ve yeni, tablet tarzındaki iki ekranı ile arka kısım eğlence sistemi ile donatılabiliyor.

Tanıtım ile birlikte araç üç farklı motor seçeneği ile birlikte sunuluyor olacak. X5 xDrive50, çift turbolu 4.4 litrelik V8 motoru ile 450 beygir üretirken 650 Nm de tork gücüne sahip olacak. Bu donanım sayesinde 0’dan saatte 100 kilometreye tam 5 saniyede ulaşan araç hız göstergesinde ens on oalrak 250 km/s’yi görebiliyor. Verimlilik ve yakı ttüketimi açısından bakıldığınad ise araç sahipleri X5’lerinden 100 kilometrede 10.4 ile 10.5 litre arasında yakıt tüketiminin yanı sıra 242 ile 244 g/km arasında karbondioksit emisyonu bekleyebilirler. Bir başka seçenekten bahsedecek olursak X5 xDrive30d’nin 3.0 litrelik TwinPower Turbo altı silindirli motoru 258 beygir ile birlikte 560 Nm tork üretebiliyor olacak. Bu sayede 0’dan 100’e 6.9 saniyede ulaşan aran maksimum hız olarak 230 km/s’yi görebiliyor. Ekonomik ve tutumlu motoru sayesinde X5 xDrive30d, 100 kilometrede ortalama olarak 6.2 litre yakıt tüketiminin yanı sıra kilometrede 162 – 164 gramlık karbondioksit dışa salımına sahip. Son olarak X5 M50d’nin üçlü turbolu 3.0 litrelik altı silindirli dizel motoru 381 beygir üretirken araca 740 Nm tork gücü sağlıyor olacak. Bu istatistiklerle 0’dan saatte 100 kilometreye 5.3 saniyede ulaşan ve 250 km/s’lik en yüksek hız ile sınırlanan araç, etkileyici performansına rağmen 100 kilometrede 6.7 litrelik tüketimi ve kilometrede 177 gramlik karbondioksit emisyonu ile dikkat çekiyor.

Yol tutuşu ön plana alındığında BMW çeşitli süspansiyon paketleri sunuyor olacak. Dinamik adaptif süspansiyon paketi ile birlikte gelen Dynamic Drive aktif yuvarlanma stabilizasyonu, BMW’nin sunduğu ayrıcalıklardan. Ayrıca Comfort adlı aktif süspansiyon paketi arka havalı süspansiyonlara ve dinamik amortisör kontrolüne sahip. Eğer tercih yapmaktan hoşlanmıyorsanız ve bu iki paketten de vazgeçemiyorsanız, profesyonel adaptif süspansiyon paketi sayesinde hem Comfort’un özelliklerine hem de Dynamic’in ayrıcalıklarına sahip olabilirsiniz. Son olarak M Sport paketi tercih edildiğinde araç dinamik amörtisör kontrolüne sahip adaptif M süspansiyonlarıyla, arka havalı süspansiyonlarla ve daha sportif olarak düzenlenmiş genel ayarlar ile donatılabiliyor.

2014 model BMW X5 Güney Carolina’da ki Spartanburg’da üretilirken Almanya’da teslimat tarihi olarak Kasım ayı uygun görülüyor.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Yeni E-Serisi düşük vergi dilimine giren 1,6 motor seçeneği ile ...

Lüks otomobil markalarının en hızlı büyüdüğü ülke Türkiye oldu. Lüks ...

Ford'un üst üste ikinci kez “Uluslararası Yılın Motoru” ödülünü kazanan ...

YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*