Kadir Gecesi Yaklaştı-İslami Sohbet

yorum yok
9 views okuma
10 Ağustos, 2012

Bin aydan daha hayırlı bir geceyi sinesinde bulunduran Ramazan ayının son 3-5 günü içindeyiz. Sayılı günler hızla bitiyor.

Takvimlerdeki beyana göre Salı günü akşamı Ramazan’ın 27’nci gecesi olup bu gece bir ihtimal Kadir Gecesi’dir. Kadir gecesi öyle bir gecedir ki, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kadir Gecesi’nin Ramazan ayının hangi gecesine tesadüf ettiği belli değildir. Ancak Ramazan ayının son on günü içinde olması kuvvetli ihtimaldir. Kadir Gecesi’nin tayininde ulema ihtilaf etmiştir. Ramazan ayının (1, 17, 18, 19, 21, 23, 25, 27, 29)’uncu gecelerden her birini iltizam edenler vardır. Tek gecelerden birinde olduğuna hükmedenler de vardır. Ramazan ayının bütün gecelerinde aranmalıdır diyenler de vardır. Peygamber (s.a.s) Efendimiz, Ramazan ayının yirmisinden sonra hiç yatağa yatmaz kendisini hep ibadetlere verirlerdi. Bizler de şu son günlerde dünya işlerini askıya alıp kendimizi ibadetlere hasredelim. Umulur ki, Kadir Gecesi’ni ihya edenlerden oluruz.

Muhterem Mü’minler!..

Bu geceleri nasıl ihya edeceğiz?

Şüphesiz ki, ibadetlerimizi artırarak bu geceleri ihya edeceğiz. Dua ederek, tevbe-i istiğfar ederek, kaza namazı kılarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak. İslâm’ın hâkimiyeti için neler yaptık, daha neler yapabiliriz; bunların hesabını yaparak… Bu günlerimizi ve gecelerimizi ihya edelim. Kur’an-ı Kerim, dünya semasından vahyolmaya Kadir Gecesi’nde başlamıştır. Bu gerçek Kadir suresinde şöyle beyan edilir: “Şüphesiz, Kur’an’ı, Kadir Gecesi indirdik. Bildin mi neden Kadir Gecesi? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı bir gecedir. O gece melekler Allah’ın izniyle her iş için iner de inerler. O gece fecrin doğuşuna kadar selamettir.”

Muhterem Cemaat!..

Bu selamete erebilmek için bu geceleri ihya etmeliyiz. Bu geceler ömrümüzün son bir fırsatı olabilir. Böyle bir fırsatı değerlendirelim. Duhan Suresi’nin ilk ayetlerinde de bu gerçeğe dikkatimiz çekiliyor.

Muhterem Mü’minler!..

Ramazan ayının sonuna yaklaştığımız şu günlerde ibâdetlerimizi artıralım. Hayır hasenatlarda bulunalım, bol bol kaza namazı kılalım. Kur’an okuyalım. Ana-babayı ziyaret edip dualarını alalım. Tevbe-i istiğfar edelim.

İslâm’ın gür sedası için plan ve programlar yapalım. Planlarımızı uygulayacak imkânları tekrar gözden geçirelim. Şimdiye kadar ne yaptık, bundan sonra daha neler yapabiliriz; tekrar gözden geçirelim. Unutmayalım Allah (c.c) dinine hizmet edenleri mükâfatlandıracaktır. Bizler bu mükâfatı kazanmaya çalışalım.

islami sohbet kanalları,islami sohbet odalari,nur islami sohbet,ideal sohbet,mynet sohbet,duabahcesi,islami evlilik,islami sohbet net


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*