Kaliteli Müslüman Kimdir-İslami Sohbet Odaları

yorum yok
7 views okuma
14 Eylül, 2012

“Kaliteli Müslüman kimdir?” sorusuna cevap aramadan önce, Türkiye’deki Müslümanların kimlik meselesine” bir bakalım.

Yaygın bir anlayışa göre, “Türkiye’deki Müslümanların yüzde 99’u Müslüman’dır” ifadesi çok kullanılıyor. Gerçekten de öyle mi?

Benim gözlemlerime göre Türkiye’de eğitim görerek İslami yaşamaya çalışanların oranı yüzde 8’dir. Çok iyimser bir ifadeyle bunu yüzde 10’a çıkarabiliriz.

Yüzde 10 oranında “gayrimüslim” olduğu kanaatindeyim. Bunların içinde “ateist” kesimde dâhildir. Geri kalan yüzde 80 kesimde “geleneksel Müslüman” kesimdir. Bu yüzde 80’lik kesim namaza, ezana, camiye, din görevlisine, Ramazan’a, hacca, kandillere ve dini değerlere karşı büyük bir “sempatileri ve hürmetleri” vardır.

Bu yüzde 80’lik kesimin sağlıklı bir İslami bilgileri yoktur. Annelerinden, babalarında, cami imamlarından ve çevreden aldıkları ve gördükleri dini bilgilerle dini vecibelerini yerine getirmeye çalışıyorlar.

Bu kesimin büyük bir çoğunluğu 5 vakit namazlarını kılmasalar da “Cuma namazlarını” hiç kaçırmazlar. Müslüman olmakla gurur duyarlar ama dini görevlerinin, pek çoğunu yerine getirmezler.

Bu kesim yeri ve sırası geldikçe, “elhamdülillah Müslüman’ım” derler ama canı çekince alkolünü de alırlar. Ramazan’da oruç tutarlar ama 5 vakit namazlarını kılmazlar.

İslami ve Müslümanları savunurlar ama camiye arada bir giderler. İslam’ı ve Müslümanları savunurlar ama “helal-haram” kavramına pek bakmazlar.

Yeri geldiği vakit “Allah” derler, yeri geldiği vakit de “yallah” derler.

Kendi Müslümanlığından daha çok, annelerinin, babalarının ve dedelerinin dindarlığıyla övünürler.

Bu yüzde 80’lik kesim böyle bir kesim!…

Bu kesim öyle küçümsenecek bir kesim değildir. Ülkemizde büyük bir çoğunluğu teşkil ediyorlar…

Yüzde 10’luk eğitim alarak İslam’ı yaşamaya çalışan kesim, azınlık ama Türkiye’de “ağırlığı ve etkinliği” olan bir kesimdir. “Bilgileri ve söylemleriyle” kitleleri etkileyebilecek konumdadırlar.

Cumhuriyet tarihi boyunca sistem bu iki kesimi birbirine öylesine bir “rekabet” içine sokmuştur ki adeta ayrı bir ülkenin insanlarıymış gibi yabancı yapmıştır.  “Laiklik adına, Kemalizm adına ve sistem adına ötekileştirilmiştir.”

Bu oyunun içine giren bu yüzde 10’luk İslami kesim, farkında olmadan sistemin öcüleri, diğer bir ifadeyle “irticacıları” olmuştur.

Sistem tarafından devamlı dışlanmış, taciz edilmiş ve suçlanmıştır. Sistemin onlara uyguladığı bu baskıyı, onlar da yüzde 80’lik kesime uygulamak istemiştir. “Hem mazlum, hem de zalim” konumuna düşürülmüştür. “İslam’a meyilleri ve sempatileri olan bu kesime karşı “Metotlu bir uygulama” olabilseydi her şey daha farklı olabilirdi. Tabi bunun için de “İslami kesimin” organizeli hareket etmesi gerekiyordu.

Hep suçlayıcı, hep dışlayıcı tutum ve söylemler, her iki kesimi birbirinden uzaklaştırmıştır.

Bu yüzde 80’lik kesimin farkına varan ve bunların dünyalarına girmeye çalışan kimseler olmamış mıdır?

Elbette olmuştur. “Yaşar Nuri Öztürk,” “Zekeriya Beyaz” gibi isimler bu insanların frekanslarına göre hareket ettiklerinden meydan onlara kalmıştır. (Bu kişilerin samimiyetleri, iyi niyetleri, ihlâsları ve amaçları ayrı bir konudur. Ona girmiyoruz.)

Bu yüzde 80’lik kesim, gerçek İslam’ı bilmiyorlar. İslam’ı bilmiyor ama İslam’a karşı çok büyük saygıları vardır. Bu saygı her şeyin üstesinden gelmeye yeter de artar bile…

Bunu değerlendirmek İslam’ı bilen yüzde 10’luk kesimin görevidir. Bu görevi yerine getirmedikleri için “sorumludurlar,” aynı zamanda “vebal” altındadırlar.

Bu yüzde 80’llik kesim, yalnız “Zekeriya Beyaz’lara ve Yaşar Nuri gibilerine” bırakılmamalı.

Bu yüzde 80’lik kesimi, dini bilgisi olan herkes sahiplenmeli, cemaatler, Kur’an kursları, müftüler, imam hatipler vs… Artık dünyanın geldiği bu noktada İslam adına insanlar suçlanmamalıdır. İnsanları cehenneme sokmak hiç kimsenin görevi değildir.

Cihan Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (sav) yalnız Müslümanların peygamberi değildir. Bütün insanların Peygamberidir.

Peygamberimizin metodu da ortadadır. “İslam’ı anlatmak ve yaşatmak için görevini yaptı, hidayeti ve sonucu da Allah’a bıraktı.”

Sonuçlarla uğraşmak Müslüman’ın görevi değildir.

Yazımızın başlığındaki soruyu tekrar hatırlayıp cevabını şimdi yazabiliriz. “Kaliteli Müslüman kimdir?” Kaliteli Müslüman her şeyden önce “güvenilir bir kişiliğe” sahip olan kişidir.

“Kişilik ve kimlik” sahibi olmadan hiçbir “kalite” elde edilemez.

İyi bir “insan,”

İyi bir “vatandaş”

Ve

İyi bir “Müslüman” olabilmek için önce “güvenilir bir kişilik ve kimlik sahibi” olunmalıdır.

Buna göre kaliteli Müslüman da: “İnandıklarını hayatına uygulan kişidir.”

 

dini sohbet,dini sohbet odaları,dini chat,dini sohbetler,dinisohbet,dinichat,dini sohbet siteleri,islami sohbet,nur sohbet,nur chat,seviyeli sohbet,muhabbet,nur sohbet odalari,nur chat odalari


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBu yazı yorumlara kapatılmıştır.