l42 Sofi Sohbet

yorum yok
11 okuma
16 Aralık, 2011

Müslüman, herhangi bir şeyi uğursuz saymaz. Kötüye yormaz. Aksine her işten bir hayır çıkacağını düşünüp ümitli olur. Sözlerinde de iyimserlik, güven hakimdir. Zorluğu görünce yılmaz. Yaratılışının her zorluğa dayanıklı olduğunu bilir. Sabırlı davranışla bütün sıkıntıları aşar. Gereğinden fazla konuşmaz. Dinlemesini bilir. Gerçeği, hakkı gizlemez. Mümin kardeşleriyle arasında muhabbet, sevgi oluşması için sohbet edebine dikkat eder. Kutsal değerleri, namus ve şerefi el üstünde tutar. Çirkin, kötü işlerden utanır. insanların kusurlarını örter.

Başkalarının kendisine yaptığı iyilikleri unutmaz. Minnettar olur. Teşekkür eder. Söz ve davranışlarında incelik ve kibarlık görülür. Bilgisi, becerisi her ne ise onu en güzel bir şekilde ortaya koyar. Olduğundan fazla görmeye çalışmaz, övünmez, kendini büyük görmez.

Dost olur, yardımcı olur, Kadirşinasttır, kıymet bilir, şefkatlidir, acır, merhamet eder, vefalıdır. Verdiği sözü tutar, yerine getirir, bunun aksinin olmamasına çok dikkat eder. Müslüman, yaşadığı her anda Allah’ın yanında olduğunu bilir. Onu anar, onunla birlikte yaşar. Onun sevgisini, yakınlığını elde etmeye çalışır.

l42 Sofi Sohbet


Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Şubat 19, 2012 Geliştirici: nefahatuluns [108] İlk şeyhlerdendir. Güzel ...

Şubat 14, 2012 Geliştirici: nefahatuluns Eski Horasan şeyhlerindendir. İbrahim ...

Ebu Türâb’ın çağdaşı ve Ebu Said Harrâz ile Cüneyd’in hocasıdır. ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*