Meymûn bin Mihrân – Dini Sohbet

yorum yok
19 okuma
16 Aralık, 2011

Meymûn bin Mihrân hazretleri “rahmetullahi aleyh”, Tâbiînin büyüklerindendir. Bir gün misâfirleri geldi. Hizmetçisine seslenip; “Misâfirlerimize yiyecek bir şeyler getir” dedi.
Hizmetçisi;
“Peki” dedi.
Ve mutfağa girip acele bir çorba pişirdi. Tabaklara koydu ve sıcak çorbaları misâfirlerin önüne koymak için gelirken ayağı takılıp düştü ve sıcak çorbalar Meymûn hazretlerinin başından aşağı döküldü.
Garip üzüldü.
Mahcup oldu.
Kendi kendine; “Acaba bana ne ceza verecek” diye korku içinde beklerken, hazret-i Meymûn onun bu hâlini görüp; “Korkma, sana bir şey yapmayacağım” dedi.
Yetmedi.
Ardından;
“Seni affettim ve Allah rızâsı için âzâd ettim. Haydi artık hürsün ve istediğin yere gidebilirsin” buyurdu.

AHMAKTIRLAR
Bir gün bu zâta; “Efendim, hiç çalışmayıp da; ‘Rızkımız ayağımıza gelir’ diyen kimseler hakkında ne buyurursunuz?” dediler.
Cevap verdi.
Buyurdu ki:
“Onlar hem câhil, hem de ahmak kimselerdir. İbrâhîm aleyhisselâm gibi bir büyük Peygamber, hattâ bütün Peygamberler rızık için sebeplere yapışır, çalışıp kazanarak geçimlerini sağlarlardı…”

KUSURUMU SÖYLEYİN
Bir gün sevdiklerine; “Bende hoş olmayan bir hâl görürseniz, lütfen bana söyleyiniz ki, hâlimi düzelteyim. Zîra bir kimse, din kardeşinde kötü bir hâl görür de bunu ona bildirmezse, faydalı olamaz” buyururdu…

DİNİ SOHBET – İSLAMİ SOHBET

Bir önceki yazımız olan İslami Kurallar - Dini Sohbet - İslami Sohbet başlıklı makalemizde dini sohbet ve islami sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Günümüzde Yaygınlaşan Yazılı Dini Sohbet Siteleri Her Geçen Gün Artış ...

Adana Dini Sohbet Keyfini Yaşıycak Adana Sohbet Ve Adana İslami Sohbet Keyfini ...

İStanbul Dini Sohbet Odaları Dini Sohbet İstanbul  Olarak Sizleri Siz Le ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*