Müslümanlar arasında kavga beklemeyin

yorum yok
6 views okuma
19 Ağustos, 2012

Kardeş kavgası bekleyenlere en güzel cevap İran Büyükelçiliği’nin iftar yemeğinde verildi. Programda İran Büyükelçisi Bahman Hosseinpour, “Bölgedeki fitnelerin birçoğunun, İslam ülkelerinde çatışma ve savaş çıkarmanın ve Şii-Sünni ihtilaflarını gündeme getirmenin sadece Siyonist rejimin şer odaklarının işi olduğu herkesçe bilinmektedir” dedi.

İftara katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de, “Son yıllarda, Şii-Sünni çatışması adı altında dünyaya egemen olmak isteyen siyasetlerin, kendi düşüncelerine bir mezhep ayrımı rengi kazandırarak başarıya ulaşmaya çalışmalarının kabul edilmesi mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Dünya Kudüs Günü münasebetiyle İran Büyükelçiliği tarafından verilen iftar programında konuşan İran’ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpour, arzularının İslam birliği olduğunu söyleyerek, şu uyarıyı yaptı. İran’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından Dünya Kudüs Günü münasebetiyle düzenlenen iftar programına Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Karaman, Saadet Partisi Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya, Saadet Partisi Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Oya Akgönenç,  Saadet Partisi GİK Üyesi Musa Okçu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve diğer davetliler katıldı. İftar sonrası davetlilere hitap eden İran’ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpour, “Bugün beşer camiasının uyanık vicdanı, Siyonist rejimin yaygınlaşan cinayetlerini mahkûm etmektedir. Birçok ülkede ve hatta Avrupalı ülkelerde bile yapılan anketlerde, bu ülkelerdeki halkın Siyonist rejimi dünyada en nefret edilen siyasi rejim olarak görmesi sebepsiz değildir.  Bugün artık gerçekleri insanlardan saklayamazsınız;  bölgedeki fitnelerin birçoğunun, İslam ülkelerinde çatışma ve savaş çıkarmanın ve Şii-Sünni ihtilaflarını gündeme getirmenin sadece Siyonist rejimin şer odaklarının işi olduğu herkesçe bilinmektedir. Bu rejim, İslam ülkeleri arasına tefrika sokmayı ve düşmanlık yaratmayı kendi varlığının idamesi olarak görmektedir. Müslümanlara düşen görev, akıllı, zeki ve uyanık olmak, vahdet ve dayanışma içinde olmak ve böylece Siyonist rejimi son çabalarında da hezimete uğratmaktır” diye uyarıda bulundu.  İftar programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez ise her Müslümanın bir bölgeye, soya ve mezhebe aidiyetinin olduğunun altını çizdi. Çeşitli kültür ve coğrafyalara da aidiyet duyulduğunu anlatan Görmez, şunları söyledi:

”Ama hepimizin büyük bir aidiyetimiz var. O da Rabbimize, Peygamberimize ve İslam ailesine olan aidiyetimizdir. Müslümanlar son zamanlarda küçük aidiyetlerini büyük bir kimliğe dönüştürerek büyük aidiyetlerin önüne geçirebiliyorlar. İşte Müslümanların önündeki en büyük tehlike budur. Müslümanlar hiçbir zaman kendilerini asıl kardeş kılan bütün değerleri bir tarafa bırakarak, küçük aidiyetlerinden kimlikler üretmemelidirler. Bunun yaptıkları zaman ne Kudüs’e, ne Filistin’e, ne de Myanmar’a yardımcı olabilirler. Bu durumda dünyanın hiçbir mazlum Müslümanına yardımcı olmaları mümkün değil. Son yıllarda, Şii-Sünni çatışması adı altında dünyaya egemen olmak isteyen siyasetlerin, kendi düşüncelerine bir mezhep ayrımı rengi kazandırarak başarıya ulaşmaya çalışmalarının kabul edilmesi mümkün değildir.”

View the original article here


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

2015 Seçimini Kim Kazandı Kazanan Parti Olmadı Kazanan Türkiye oldu ve ...

1 Kasımda yapılacak olan seçimlerin hazırlıkları başladı akp mh hdp ...

Uzmanlar Kara Turp Böbrek tAşı Na Çok iyi Geldiğini Ve Böbrek ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*