Müslümanlar Kuran’ı Anlayarak Neden Yaşamıyorlar

yorum yok
1 views okuma
27 Ağustos, 2014

Müslümanlar Kuran’ı Anlayarak Neden Yaşamıyorlar,Öyle görmüşler çünkü, anneleri, babaları, dedeleri, nineleri de öyle okurmuş çünkü.
Perşembe geceleri ve Ramazan aylarında okunurmuş Kur’an, ama sadece yüzünden.
Birde ölülere okurmuş büyükleri Kur’an’ı, şimdiki Müslümanlar da ‘atalarının’ adetini devam ettiriyor.
Onlar bir kötülük işlediklerinde, “Babalarımızı bu kötülük üzerinde bulduk. Allah da bize bunu emretti” derler. De ki: “Allah kötülüğü emretmez. Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?”
Araf: 28
Çok sevdiğim bir söz var. ‘Mezarlıkta ölülere Kur’an okumak trafik kazasında ölen adama trafik kurallarını hatırlatmaya benzer.’
Aynen öyle değil mi?

Bir kaç tane ayete bakalım mesela ölülere mi, yoksa dirilere mi bu ayetler?
Arınmak uğruna malını hayra harcayan takvâ sahipleri, o ateşten uzak tutulacaktır. Leyl: 18
Ölmüş bir adam, ölmüş! Malını hayra harcasa ne olacak? Bitti onun için dünya hayatı…Geri dönüşü yok. Sizce bu ayet ölünün mü, dirinin mi işini yarar?
Ey inananlar! Allah’a karşı saygılı olun ve özü-sözü doğru olanlarla beraber bulunun.
Tevbe: 119
Ölmüş bir adam, ölmüş! Özü, sözü doğru olanlarla beraber olma ihtimali yok! Bitti onun için dünya hayatı…Geri dönüşü yok. Sizce bu ayet ölünün mü? dirinin mi işini yarar?
Ey iman edenler! Zandan çok sakınınız. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin ayıplarını araştırmayınız. Birbirinizin arkasından gıybet etmeyiniz. Sizden biri, ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bakın, bundan tiksindiniz. Allah’a saygı duyunuz. Şüphesiz Allah tövbeleri kabul edendir; merhamet sahibidir.
Hucurât: 12
Ölmüş bir adam, ölmüş! Zan, gıybet yapma ihtimali bile yok! Bitti onun için dünya hayatı…Geri dönüşü yok. Sizce bu ayet ölünün mü, dirinin mi işini yarar?
Zinaya yaklaşmayınız! Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur.
İsrâ: 32
Ölmüş bir adam, ölmüş! Zinaya düşme ihtimali yok! Bitti onun için dünya hayatı…Geri dönüşü yok. Sizce bu ayet ölünün mü, dirinin mi işini yarar?
Yasaklanmış olmalarına rağmen faizi almaları ve haksız yollarla insanların mallarını yemeleri yüzünden onların küfre sapmalarına korkunç bir azap hazırladık.
Nisâ / 161
Ölmüş bir adam, ölmüş! Parası, malı mülkü artık yok, faiz nasıl alsın! Bitti onun için dünya hayatı…Geri dönüşü yok. Sizce bu ayet ölünün mü, dirinin mi işini yarar?
Hayat Kitabımızda daha binlerce ayet var, ama bu ayetler ölüler için değil, diri olanlar uyarılabilsin diye var. Hayatımızı düzene sokmak, Allah’a karşı sorumluluğumuzun bilincinde olmamız için var.
En çok Yasin okuma adeti vardır, toplumumuzda.
Yasin suresi açık açık ben ölüler için değil diriler için alemlerin Rabbi tarafından indim diye bize sesleniyor, lakin anlayarak okumadığımız için Yasin suresini 100 sefer de okumuş olsak, 1000 sefer de okumuş olsak o ayetler bizim kalbimize inmiyor.
….O kitap, ancak Allah’tan gelmiş bir öğüt ve apaçık bir Kur’ân’dır. Diri olanları uyarabilsin ve kâfirlere ceza hak olsun diye.
Yasin: 69-70
Ölülere okuduğumuz surelerin en favorilerinden! olan Mülk suresinin ilk iki ayetine de bakalım:
Hükümranlığın sahibi olan Allah, yüceler yücesidir ve O’nun gücü her şeye yeter. Hanginizin daha güzel/iyi amel yapacağınızı denemek için yoklukla varlığı yaratan, O’dur. O mutlak galiptir; affedicidir.
Mülk: 1-2
Kısacası Kur’an bizim için var, yaşayan insanlar için var!
İşte kendisi hakkında hiçbir kuşkuya yer olmayan bu ilahi kelam, takva sahipleri için bir hidayet rehberidir.
Bakara: 2


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki: Allahü teâlâ imanı, kıymetli ve güzel olarak ...

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki: Geçimsizlikler, hep dinimizin dışına ...

Müslümanlarda Hor Görme Küçüklüğü Başladı,Aynı imânı paylaşanlar ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*