Ne Giysem Acaba – İslami Sohbet – Dini Sohbet

yorum yok
5 okuma
19 Aralık, 2011

Yukarıdaki ifadeler dışarı çıkmaya hazırlanan bir hanımın, kızından yardım istemesidir. Dört beş kıyafet değiştirdikten sonra son çare olarak istenen bir yardım… Devamında ise şu ifadeler var: “Ayakkabımı ve çantamı beyaz almam lâzım.”

Artık elbiseye göre ayakkabı, ona göre başörtüsü… Bu yeni düzende, her şey bir düzende olacakmış. Sonra öğrendiğime göre yardım isteyen kadının yirmi dört tane başörtüsü varmış… Elbisenin rengine göre çanta, ona uygun renkte saat, ona uygun renkte küpe, kimilerinde ona uygun renkte boya…
Aylar önce bu köşede yayınlanan bir makalemin başlığı “Elli bir adet takım elbiseli hayat” şeklindeydi. Bir arkadaşım, her gün bir kaç elbise değiştiren müdürüne karşı “Senin 251 elbisem var” demiş, müdürü de yemin ederek “Benim elli bir elbisem var” dediğini nakletmiştim.1
Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın kolundaki yeni saat dikkatimi çekmişti. Bir daha gördüğümde “Hayırlı olsun, saatin güzelmiş” demeyi düşünüyordum. İkinci görüşmemde bir de ne göreyim? Bu defa bir başka saat takmıştı koluna. Üç saat görünce anladım ki takım elbiseye göre saat değişiyor. Bu durumu bir kaç arkadaşımda da müşahade ettim.
Yıllar önce bizim yöremizde söylenen bir türkü vardı: “Kıravatuna göre var mı kolunda saat?” Demek bu türkü, günümüzde hakikat olmuş.
Evet ayakkabıdan cep telefonuna, giyim eşyasından ev eşyasına velhasıl kullanılan bütün eşyada çok ciddî bir israfın içine girmiş durumdayız. Bu durum ehli imanın da ‘şeytanın tuzağı’na düştüğünü göstermektedir.
Bu noktada Said Nursî Hazretlerinin yaşantısı hepimize örnek olmalıdır. O kırık tahta kaşığını atmayıp tamire gönderiyor. Mangala fazla konan kömürü ‘israf’ diye geri çıkartıyor. Elbise ile ilgili olarak da “Şu üstümdeki sakoyu yedi sene evvel eski olarak almıştım. Beş senedir elbise çamaşır, papuç çorap için dört buçuk lira ile idare ettim. Bereket ve Rahmet-i İlâhiye bana kâfi geldi” diyor.
Her tüketilen fazla madde, dünyadaki bütün insanlar için iddihar edilen nimetlerin biraz daha azalması ve aynı oranda dünyanın biraz daha kirlenmesi demektir. Öyleyse bu suça iştirak etmemek ehli imanın şiarı olması gerekir.

İSLAMİ SOHBET – DİNİ SOHBET

Bir önceki yazımız olan Hayat-Kısas-Barış - Dini Sohbet - İslami Sohbet başlıklı makalemizde dinisohbet ve islamisohbet hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*