Neredesin Selahaddin!

yorum yok
4 views okuma
20 Ağustos, 2012

İslam alemi, mübarek Ramazan ayını idrak edip Bayram’a ulaşmanın sevinciyle doluyken, Müslümanların ilk kıblesi ve ümmetin kanayan yarası Kudüs, bir bayramı daha mahzun karşılamaya hazırlanıyor.

Ahmet Açıkay/Ankara

Her yıl Ramazan ayının son Cuma günü, Dünya Kudüs Günü olarak kabul ediliyor. 1968 yılından beri devam eden İsrail işgali altındaki Kudüs, 70 ülkede yüz binlerce Müslüman tarafından bir kez daha hatırlanacak ve bu günde dev protesto mitingleri düzenlenecek. Bir yandan Ramazan Bayramı’nın heyecanını duyan Müslümanlar, diğer yandan da ümmetin namusu olan Kudüs’ün kurtuluşu için ellerini semaya açacak.

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Dünya Kudüs Günü’nün, İslam ve Arap ümmetinin, Filistin ve Mescid-i Aksa’ya biat günü olduğunu söyledi. Haniye, Dünya Kudüs Günü yürüyüşlerinin geniş katılımlı olması çağrısında bulunarak, “Dünya Kudüs Günü, Müslümanların, Filistin halkının mazlumiyetini duyurmak ve işgalci Siyonist rejimin işgali altındaki Filistin topraklarının özgürlüğüne kavuşmasını dile getirmektir” dedi.

Bugün her yıl Ramazan ayının son Cuma günü olarak kabul edilen Dünya Kudüs Günü.  70 ülkede yüz binlerce Müslüman Kudüs’ün 45 yıl önce İsrail tarafından işgal edilmesinin yıl dönümünde dev protesto mitingleri düzenleyecek. Kudüs’ün özgürlüğü için toplanacak olan Müslümanlar ümmetin birliği için bir araya gelerek, Kudüs’ün kurtuluşu için dua edecek. 1948 yılında kurulduktan sonra sürekli bir yayılma politikası izleyen İsrail, 1968 yılında İslam dünyası tarafından kutsal sayılan Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu Kudüs’ü işgal etti. 1979 yılında İran’da İslam Devrimini gerçekleştiren İmam Humeyni tarafından Ramazan ayının son cuması Dünya Kudüs Günü ilan edildi. 1979 yılından bu güne dünyanın dört bir yanında Kudüs’ün işgali bu günde protesto edilirken, İslam ümmetinin birliği ve beraberliği için ise dua ediliyor.

İslam dünyasının kanayan yaralarından en önemlisi olan Kudüs, bugün tekrar hatırlanacak ve işgal protesto edilecek. Dünyanın dört bir yanında 70 ülkede işgal lanetlenecek ve Siyonist İsrail’e bir kez daha güçlü bir şekilde tepki gösterilecek. Başta Türkiye ve İran olmak üzere Mısır, Cezayir, Yemen, Irak, Tunus, Fas, Pakistan ve diğer Müslüman ülkelerde bugün Cuma namazı sonrası İsrail protesto gösterileri yapılacak.

Türkiye’de sadece Ankara’da değil; İstanbul, Bursa ve daha pek çok ilde Dünya Kudüs Günü için etkinlikler düzenlenecek. İstanbul’da Kudüs Gecesi programı bu akşam Fatih’te düzenlenecek. Fatih’te Cuma namazı sonrası ise Saraçhane Meydanı’na doğru Kudüs Yürüyüşü gerçekleştirilecek ve açıklama yapılacak. Öte yandan Mazlumder ise Ankara’da İsrail Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaparak, İsrail’i lanetleyecek.

Müslümanların ilk kıblesi Kudüs, tüm dünyada bu yıl bir kez daha Dünya Kudüs Günü’nde hatırlanıyor. İsrail tarafından 45 yıldır işgal altında tutulan Kudüs için İslam aleminde çeşitli etkinlikler, protesto gösterileri düzenleniyor. Ramazan ayının son cuması tüm dünyada “Dünya Kudüs Günü” olarak kutlanıyor. Dünya Kudüs Günü’nde, Müslümanlar’ın ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın özgürlüğe kavuşması için dualar ediliyor.

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Dünya Kudüs Günü’nün, İslam aleminin, Filistin ve Mescid-i Aksa’ya biat günü olduğunu söyledi. Filistin Başbakanı İsmail Haniye yaptığı açıklamasında, Dünya Kudüs Günü yürüyüşlerinin geniş katılımlı olması çağrısında bulunarak, “Dünya Kudüs Günü, Müslümanların, Filistin mazlum halkının mazlumiyetini duyurmak, siyonist rejimin işgali altındaki Filistin topraklarının özgürlüğüne kavuşmasını dile getirmektir” diye konuştu.

View the original article here


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

2015 Seçimini Kim Kazandı Kazanan Parti Olmadı Kazanan Türkiye oldu ve ...

1 Kasımda yapılacak olan seçimlerin hazırlıkları başladı akp mh hdp ...

Uzmanlar Kara Turp Böbrek tAşı Na Çok iyi Geldiğini Ve Böbrek ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*