Nezaketin Kalesi – Dini Sohbet – İslami Sohbet

yorum yok
14 okuma
16 Aralık, 2011

Kamil insanların ahlakı, içinde bulundukları müslüman toplumun ahlakına bir biçimde sirayet eder, başka insanların ahlakını etkiler, eğer toplum onlara kulak ve değer veriyorsa onların huylarından nasiplenir; onların seviyesinde olmasa bile o seviyenin gölgesinde bir ahlakı taşır, yaşatır. Bizim tarihimiz buna şahittir.

Velilerin, ariflerin ve mürşidlerin bedenlerinde ve kalplerinde bulunan aynalık etmiş bir milletin ortaya çıktığı bu topraklarda, bu nezaket seviyesinin ortaya koyduğu inceliklerin izlerine bir çok yerde rastlamak mümkündür. Ama nefsi, dolayısıyla insanı ve ardından Rabbini tanımak gayesini terketmiş bir toplum olma istikameti, o toplumun önce dini nezaketi, ardından onun emir ve yasaklarını, peşinden de dinin imen umdesini terketmesini doğuracaktır. Bunlar zaten birbiriyle sıkı irtibatları olan, kemer ve kubbelerdekine benzeyet kilit taşlarıdır. Birinin tahrip olması yekdiğerini yerinden edecektir. Nezaket bu yönüyle, düşmanın ilk ugrayacağı sınır boylarındaki kaleler, hisarlar gibidir.

BİR SÖZ

Doğrular doğru yerde aranmazsa bulunmaz. ( M.Selahaddin ŞİMŞEK)

Yazar: Mehmet SEL
Site Sahibi

DİNİSOHBET ODALARI

Bir önceki yazımız olan Büyük Ermenistan Hayali - İslami Sohbet - dini Sohbet başlıklı makalemizde dini sohbet ve islami sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.


Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*