Paran Varsa Adamsın-İslami Sohbet

yorum yok
0 views okuma
26 Ağustos, 2012

Modern kültür, “her konuda en iyi olmalısın, mutlaka başarmalısın” diye dayatıyor. Hayatı bir yarışa çeviren bu anlayış insanların, ihtiras, hased ve rekabet duygularını tetikliyor ve dayanışma ruhunu öldürüyor. Gittiğiniz her toplumda başarıdan ve paradan söz ediliyor. İnsanlık kavramı, bu insanların zihninde geçerliliğini çoktan kaybetmiş durumda.

Annelerin, çocukları ile ilgili bir tek temennileri var artık… Para ve konforlu bir hayat… Onlara göre hayat bu iki kuvvetin itici gücüyle devam ediyor. Çünkü dışarı çıktığınızda kimse sizin dürüstlüğünüze ve erdem sahibi olduğunuza bakmıyor. Yediden yetmişe herkes ne kadar para kazandığınıza bakıyor ve buna göre bir değer biçiyor. Bu nedenle anne, çocuk daha doğmadan “çocuğum nasıl para kazanabilir” hayalleri kurmaya başlıyor. Çocuk okula başladığında, kendisi olmaya gayret ediyor. Ama anne, çocuğun hayallerine dokunuyor ve şöyle bir meslek seçmelisin ve her zaman “en” olmalısın diyor. Anne çocuğa ” toplumun ön kesiminde yer almalı ve parmakla gösterilen biri olmalısın ” mesajı veriyor. Çocuk annenin telkinlerini benimsiyor ve bir süre sonra her konuda mükemmelliği yaşamalıyım aksi takdirde sevilmeye değer biri olamam hissine kapılıyor. Bu çocuklar ileriki yaşamlarında hayatın tek ölçütünün başarı olduğuna inanmaya başlıyorlar. Ve artık, aile içinde, arkadaş ortamında ve toplumda gerek görünüşleri gerek makam ve mevkileri gerekse sahip oldukları maddi imkanlar çerçevesinde hep önde olmayı ve biricik olmayı istiyorlar. Bu insanların gerçek manada bir huzuru yakalamaları mümkün değildir. Zira insan eksiktir ve ne yaptığı hiçbir eyleminde mükemmelliği yakalaması ne de mükemmelliğe kendini ikna etmesi mümkün değildir.

Dinimiz, en olmayı değil, dengeyi ayakta tutmayı tavsiye eder. Yani, insan, icra ettiği meslek ne olursa olsun önce insan olmanın getirdiği sorumlulukları yerine getirmelidir. Yaptığı işin sadece geçimlik değil bir hizmet tarafının da olduğunu bilmelidir.

 

islami sohbet kanalları,islami sohbet odalari,nur islami sohbet,ideal sohbet,mynet sohbet,duabahcesi,islami evlilik,islami sohbet net


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*