Ramazan Gölgesi-İslami Sohbet

yorum yok
1 views okuma
6 Ağustos, 2012

Ramazan Kur’ân-ı Kerim’in gölgesine sığınma demlerinin özel adıdır.

İnsan varlığının özünde yer alan hakikatin sonsuz zaman gelgitlerinde kendine geldiği, tabiî ihtiyaç adı verilen: yeme, içme, cinsel arzuların ilahi sınırlar içine alınıp terbiye edildiği bu ay inananlara rahmettir.

Ramazan ayını değerli yapan özellikler şöyle sıralanabilir: Kur’ân-ı Kerim Ramazan ayında indirilmeye başlanmıştır, cennet kapıları bu ayda açılır, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi Ramazan ayı içindedir, Ramazan rahmet mağfiret ve bereket ayıdır, Ramazan ayını ihya eden müminin günahları bağışlanır, farz olan oruç ramazan ayında tutulur.

Fânî varlığın bekâ özleminin imtihan alanı olan dünya hayatı, temel gerçeklerin tek-tek sınanıp iyi ile kötünün, güzel ile çirkinin bir birinden ayrılmasını zorunlu kılıyor. İşte oruç bu anda devreye girip yerimizi işaret ediyor ;

Şu hadisi şerifler ne kadar da manidardır:

“Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz.”, “Oruçla Kur’ân, kıyamet gününde kula şefaat edecektir”, “Oruç sabrın yarısıdır.”, “Bir kimse Ramazan’da imanlı bir kalb ile sevabını Allah’dan beklemek suretiyle oruç tutarsa geçmiş günahları af olur.”, “Oruç, maddi ve manevi kötülüklere tutulan bir kalkan; günahlara ve şeytanlıklara karşı sağlam bir kaledir.”

Bu ayda: Oruç, Kur’ân-ı Kerim, namaz, zikir, vaazu nasihat, mukabele, fıtır sadakası, Kadir Gecesi gibi önemli ibadetlerle müminler ulvileşir, firdevs cennetlerine lâyık olur. Müminlerin bilhassa Ramazan’da kuvvetlenen: azim, sebat, irade, sabır, yardımlaşma gibi ahlâkî özellikleri onları polatlaştırır, kötülük yolları bir bir kapanır. Ferdleri böylece yükselten oruç toplumsal bir ibadet haline getirilip Ramazan’ın şerefi yüce tutulursa, o millete de ikbal cennetlerinin kapıları açılır.

Allah’a dönüş yolunun işaret levhası olan oruç ibadeti dünya çölünde fani nimetlere fazla güvenmenin elim sonuçları hakkında bizleri uyarmakta, bütün ihtiyaçları Allah’a arz etme duyarlılığına çağrı yapmaktadır.

Alışkanlıkların esaretinde yaşayan insanlara yeni muştular sunan oruç, günlük hayatın vazgeçilmez zannedilen değerlerine farklı bir yaklaşım sunarak kulluk erdeminin sırlarını önümüze açar.

İlahi feyizlerin kalplere nüfuz yolu oruçtur. Yaradılışımızda var olan akli ve ruhi melekeleri harekete geçirmek için oruç bizlere farklı cepheler açar. Duygularımızı Allah’ın nuruyla parlatır, sabır erdemiyle hak yolunda karşılaşılan belaları özümsetip imtihan duyarlılığına ulaştırır.

İşte tutulan oruçların hedefini böyle çizdikten sonra şu uyarıyı da hiç aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Nebî-i Zîşan şöyle buyurdu: “Bir kimse yalan sözü ve onunla iş görmeyi bırakmadıkça yemeğini ve içmesini terk etmesinde Allah için verilecek bir kıymet yoktur.”

 

dini sohbet,dini sohbet odaları,dini chat,dini sohbetler,dinisohbet,dinichat,dini sohbet siteleri,islami sohbet,nur sohbet,nur chat,seviyeli sohbet,muhabbet,nur sohbet odalari,nur chat odalari


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*