Somalili öğrenciler sertifikalarını aldı

yorum yok
3 views okuma
19 Ağustos, 2012

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin Halkalı’daki Merkez Kampüsü’nde 2 ay boyunca tarım eğitimi alan Somalili 11 öğrenci, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.İHH – İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla Türkiye’ye gelen ve ev ekonomisine yönelik sebze tarımı eğitimi alan Somalili gençler, yarın ülkelerine dönüyor. Tarım eğitimi alan gençlerin, Somali’de uygulama yapması hedefleniyor.

Somali’de yaşayan ve yaşları 18 ile 22 arasında değişen 11 genç Haziran 2012’de Türkiye’ye geldi. İHH – İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla İstanbul’a getirilen Somalili gençler, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Kampüsü’nde tarım eğitimi almaya başladı. İHH – İnsani Yardım Vakfı tarafından Somalili 11 gence, tarım eğitiminin yanı sıra, Türkçe dersleri ve Pedagojik Öğretmenlik dersleri de kısmen verildi. Gençlere, kısıtlı su kaynakları ile verimli tarımın nasıl yapılabileceği öğretildi. Ziraat Mühendisleri eşliğinde, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Kampüsü’nde uygulamalı olarak eğitim gören gençler, sebze yetiştiriciliği konusunda oldukça fazla bilgi sahibi oldu. Türkiye’de tarım eğitimi alan gençler, Somali’de kurulacak olan uygulama tarlalarında, bildiklerini vatandaşlarına anlatacaklar. 3 aylık eğitimi tamamlayan gençlere, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Seminer Salonu’nda düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ömer İnan yaptığı konuşmada, “Bu gençler Somali’nin makus talihini yenecek. Somali’nin kaderini değiştireceklerine inanıyorum. Bir insan bile bir ülkenin kaderini değiştirebilir. Burada eğitim alan gençler Somali’dekileri de eğitecekler.

Her bir kişi 10 kişiyi bilgilendirse, Somali tarım ülkesi haline gelir. Dünyanın geleceği tarımdır. Tarım olmazsa yaşam olmaz” diye konuştu.

Törende bir konuşma yapan İHH – İnsani Yardım Vakfı Başkan Vekili Hüseyin Oruç, “Biz burada balık yemekten çok nasıl balık tutulması gerektiğini öğrettik. Açılan kuyularla tarımın nasıl yapılacağını, dar bir alanda tarım yaparak nasıl açlığın önüne geçebileceklerini öğrencilere öğrettik. Somali’de 671 su kuyusu açtık. Bunu 920’ye tamamlayacağız” dedi.

Sertifikalarını alan Somalili öğrenciler, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi hocalarına, İHH – İnsani Yardım Vakfı yetkililerine ve basın mensuplarına, yetiştirdikleri sebzelerden hediye etti.

Törende Türkçe konuşan Somalili Hasan Abdullah Ali, “Türkiye’ye ilk geldiğimizde birçok sebze ve meyvenin ismini bile bilmiyorduk. Bize ilk olarak sebzelerin ne olduğu anlatıldı. Daha sonra bu sebzelerin nasıl yetiştirilmesi gerektiğini öğrendik. Ülkemize gittiğimizde öğrendiğimiz bilgileri uygulayacağız” dedi.

View the original article here


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

2015 Seçimini Kim Kazandı Kazanan Parti Olmadı Kazanan Türkiye oldu ve ...

1 Kasımda yapılacak olan seçimlerin hazırlıkları başladı akp mh hdp ...

Uzmanlar Kara Turp Böbrek tAşı Na Çok iyi Geldiğini Ve Böbrek ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*