Teror Neden Bitmiyor?

yorum yok
0 views okuma
4 Eylül, 2012

12 EYLÜL 1980 öncesi Türkiye’nin en büyük sorunu anarşi idi. Bir kısım insanlar ideolojik sebeplerle birbirini öldürür, kahveleri tarar, üniversitelerde olay çıkarırdı. Halk bu olaylardan bezmiş, çaresiz kalmıştı. Ne zaman ki, 12 Eylül askeri darbesi oldu, anarşi sanki bıçakla kesilmiş gibi bir günde sona erdi. Şimdi düşünüyorum: Yıllarca bu ülkede kardeş kanı dökülmüş, insanlar birbirine düşman edilmişti. Bir günde sona erdirilebilecek kadar kolay olan anarşinin önlenmesini istemeyen gizli eller kimlerdi?

1980 sonrası Türkiye terör olayları ile karşı karşıya kaldı. Birileri hak arama ve kimlik ispatı gerekçesine sarılarak devlet ve Türkiye halkıyla mücadeleye başladı. Doğu ve Güneydoğu halkının haksızlığa uğramış ve ezilmişliğini bahane ederek onların sözcülüğüne soyundu. Sonrasında gelişen olayları hepiniz biliyorsunuz.

Anarşinin sona ermesinden sonra hemen terörün devreye sokulması Türkiye’yi rahat ve kendi haline bırakmak istemeyen emperyalist güçlerin varlığını akla getirmiyor mu? Terör ve PKK’nın derin devlet ve dış güçlerle bağlantısı kimsenin meçhulü değil. Bu yüzden, herkes istemesine rağmen, terör bir türlü bitirilemiyor. Menfaati elinden gidecek olanlar buna izin vermiyor.

Gazeteci Avni Özgürel şunları yazmıştı: “Öcalan’la istihbaratçılar İmralı’da görüştü, Kürt sorunu çözülebilir mi sorusuna ‘evet’ cevabı aldılar. Bunu asker biliyor. (…) Terör, siyaseti kontrol ve kazanç imkanı sağlıyor.” (Akşam, 20. 10. 2008)

Yine Avni Özgürel, 27. 3. 2003’te Radikal’den Neşe Düzel’e verdiği mülakatta Abdullah Öcalan’dan dinlediği “PKK’yı bitirmek isteyeni bitirirler” sözünü nakletmişti.

TERÖR HIZ KESMİYOR

Çeyrek asrı geçen süredir terörle mücadele edilmesine rağmen niçin bir türlü sonuç alınamadığını yeniden ele almamız gerekmez mi? Mesela; terör olayları her sene Ramazan ayı ve bayramlarda yavaşlamasına rağmen bu sene tersi olmuş, artarak devam etmiştir. Gerçi, eli kanlı ve gözü dönmüş teröristlerden insaf ve anlayış beklemiyoruz. Ama, gelinen noktayı da iyi belirlememiz gerekiyor.

Önce, şunu bilelim ki, bölge halkı da bu gidişattan muzdariptir. Onun için, PKK’nın mücadele gerekçesi yaptığı malzemeler elinden alınmalıdır. Ne gibi diyeceksiniz? Bazı gayretkeş devlet görevlileri bölge halkına kötü muamele ettiler. Bu, basında çok yazıldı, çizildi. İşte bir örnek: “12 Eylül 1980 darbesinden sonra, bölgedeki Kürt halkına büyük baskılar ve zulümler yapılmıştır. Hapishanelerde dışkı yedirildiğine dair kitaplar yazıldı. Bir köy halkına insan pisliği yedirildiği için Türkiye, AİHM tarafından tazminat ödemeye mahkum edildi.” (Milli Gazete, Mehmet Şevket Eygi, 29. 10. 2008)

Bölge halkının PKK’yı kurtarıcı görerek onların kucağına itilmemesi için devlet mazlum bölge halkından -PKK’dan değil- özür dilemelidir. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi, bölge halkının da hakları ve güvenliğinin devlet güvencesi altında olduğu her fırsatta vurgulanmalıdır.

PKK ile bölge halkı ayrı tutulmalıdır. PKK kesinlikle Kürtleri temsil edemez. Bunu bölge halkı da sık sık ifade ediyor. Mesela; Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan, “Silahlı mücadele Kürtlere zarar veriyor” gerekçesiyle 2004’te örgütten ayrılmıştı. Terör örgütü, Siirt’teki saldırısında 4 genç kızı katletmiş, bunlardan hayatını kaybeden Nurcan ile, sağ kurtulan Gülcan Olgaç’ın amcası şöyle feryat etmişti: “Kürt’üm, PKK 19 yakınımı öldürdü; artık yeter.” (10. 10. 2011)

TERÖR MİLLİ MUTABAKAT İLE ÇÖZÜLÜR

Teröre dış odakların güç ve destek verdiği ortada. Stratejik ortak, müttefik diyerek istihbarat paylaşımı yaptığımız ülkelerin yanlış istihbaratı sonucu kaç kere yanıldık, hatta kendimize zarar verdiğimiz oldu. Son olaylar üzerine Yazar Ümit Fırat’ın görüşleri basına yansıdı: “PKK, 2002’de dağılma sürecine girdi. Bazı çevreler bundan rahatsız oldu. KADEK’i kurdurarak dağılmayı önlediler.”

Bu gelişmeler, terörün çözümünün içte olduğunu ortaya koyuyor. Bu konuda ortak bir duruş ortaya koymalıyız. Konunun eğitim, inanç, siyasi ve askeri boyutları var. Bir avuç gözü dönmüş cani dışında terörden rahatsız olmayan yok. PKK ile birlikte hareket ettiği yazılıp söylenen BDP sözcüleri bile, “Akan kanı durdurun, bu ateşi söndürün” yolunda açıklamalar yapıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bayram sonrası bir şehit ailesine yaptığı taziye ziyaretinde “Terör konusunda siyasetçilerin üzerine düşeni yapması lazım. Şikayet ederek bu sorun çözülmez. Bir araya gelerek, oturarak, düşünerek, konuşarak bu sorunu çözmemiz lazım” demişti.

Terörle ilgili her şey söylenmiştir. Şimdi, söylenenlerin gereğini yapma zamanıdır. Herkesin bir araya gelip elini uzatma günüdür. Cumhurbaşkanı’nın “Barış ve Kardeşlik Zirvesi” düzenleyerek, terörle ilgili söylenenlerin “Milli Mutabakat” şeklinde metne dönüştürülmesi gerekmektedir. Şimdiye kadar söyledikleri olumlu sözlere rağmen ayrılık çıkaranlar olursa, bunların teşhir edilerek Türkiye halkı nazarında mahkum edilmesi sağlanmalıdır.

Böyle bir çalışmanın kalıcı hale getirilmesi için halkımızın manevi yapısından faydalanılmalıdır. Sık sık İslami değerlerimize vurgu yapılmalı, Doğu ve Güneydoğu’daki medreselerin faal hale getirilmesi sağlanmalıdır. Genel Kurmay eski Başkanı İlker başbuğ, 30.10. 2008’de Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirme toplantısında “İyi yetişmiş din adamlarının terörle mücadeleye katkı sağlayacağını” anlatmıştı.

 dini sohbet,dini sohbet odaları,dini chat,dini sohbetler,dinisohbet,dinichat,dini sohbet siteleri,islami sohbet,nur sohbet,nur chat,seviyeli sohbet,muhabbet,nur sohbet odalari,nur chat odalari


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBu yazı yorumlara kapatılmıştır.