TSK’nın Önü Açıldı

yorum yok
1 views okuma
21 Ağustos, 2012

Çevremizde bekamızı ve geleceğimizi etkileyecek çok önemli gelişmeler olurken askeri bürokrasi ile siyasiler Yüksek Askeri Şura toplantısına kilitlenmiştir.

YAŞ bu yıl tabiri caizse, vukuatsız geçmiş, terfi edecek olanlar terfi etmiş, emekli olacak olanlar da emekli olmuştur, ancak 2012 yılı YAŞ’ına Balyoz ve diğer davalarda tutuklu olarak yargılanmakta olan 40 general ve amiralin emekliye ayrılması damgasını vurmuştur.

Cezaevinde bulunan “Yüzyılın looser’ı” Çetin DOĞAN ve saz arkadaşları, halen, masum olduklarını, delillerin sahte olduğunu, davada usul hatası yapıldığını, özel yetkili mahkemelerin meşruiyetinin tartışmalı olduğunu, serbest bırakılarak TSK’nın komuta kademelerinin kendilerine teslim edilmesi gerektiğini iddia etseler de “akli devlet” gerekeni yapmış ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin önünü açmıştır.

Balyoz konusunu daha fazla kamuoyuna taşımak TSK’yı daha fazla yıpratmak, daha fazla insanın cezaevine girmesi için gerekli ortamı hazırlamak demektir. Balyoz avenesi, bu ülkede siyasi sonuç oluşturacak illegal bir işe girmiş ancak başarısız olmuş ve kulağından yakalanmıştır. Bu iş başarılı olsaydı şimdi hepsi “Ülkenin boğazına çökecek Lord’lar gibi yaşıyor olacaklardı.” Ama olmadı.

Balyoz’u daha fazla sulandırmanın bir anlamı yoktur. Balyozun varlığı ve yokluğuyla ilgili son noktayı Ergenekon davasında ifade veren Hilmi ÖZKÖK “Balyozu Kara Kuvvetleri Komutanına incelettim” demek suretiyle koymuştur. Bir Genelkurmay Başkanının 1’inci Ordu’nun plan seminerinde oynadığı senaryoyu Kara Kuvvetleri Komutanına inceletmesi, 1’inci Ordu’nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığından gizli olarak bazı yasal olmayan işlere girdiği anlamına gelir.

Halen Balyoz’un varlığı konusunda tereddüttü olanlar varsa, ÖZKÖK Paşa’nın ifadesi askeri lliteratürde “Maalesef Balyoz var. Bu hayasız Çetin DOĞAN ve çetesi 1’inci Orduyu bu batağın içine soktu. Ben de bunu haber aldım ve araştırtdım. Ancak o dönemde Balyoz gibi daha onlarca film çevrildiği için birkaç özel tedbir almakla yetindim.” anlamına gelmektedir.

Bundan sonra ne olmalıdır? Bundan sonra hâlihazırda yargıya intikal etmiş olan bu konunun artık ülke gündemini daha fazla meşgul etmesine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine daha fazla zarar vermesine müsaade edilememelidir.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

[caption id="attachment_9976" align="alignleft" width="180"] ...

Türk Silahlı Kuvvetleri, muvazzaf (daimi)/sözleşmeli subay ve astsubay ile uzman ...

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre, ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*