Tufeyl Bin Amr – Dini Sohbet – İslami Sohbet

yorum yok
11 okuma
13 Aralık, 2011

Tufeyl bin Amr “radıyallahü anh”, Mekke’ye geldiğinde müşrikler hemen etrâfını sarıp, “Sakın Muhammed’le görüşme!” dediler. O da kulaklarına pamuk tıkayıp Kâbe’ye vardı. Efendimizi namaz kılarken gördü ve gidip, yakınında durdu. Görünmez bir kuvvetle çekilmişti sanki.
Ve olan oldu.
Sesini duydu.
Efendimiz Kur’ân-ı kerîm okuyordu. Bir bölümünü ister istemez işitince hayran oldu. İnanılmaz bir haz duydu. Dahası, o kelamın devamını dinlemek için dayanılmaz bir istek oluştu içinde.
Ama söz vermişti.
Dinlemeyecekti.
Sonra da kendi kendine; “Niçin?” dedi. “Niçin dinlemeyecekmişim. Ben, iyiyi kötüden ayıramayacak bir kimse değilim ki. Şâirim üstelik. Beğenirsem kabul eder, yoksa reddederim…”
Açtı kulaklarını.
Dikkatle dinledi.
Dinledikçe hayrân oldu. “Bunlar insan sözüne benzemiyor” dedi içinden. “Bunlarda ilâhî bir koku var” dedi.
Efendimiz namâzını bitirip ayrıldılar.
O dahi ayrıldı.
Ardınca yürüdü.
Sanki görünmez bir kuvvetle Ona çekiliyordu. Efendimiz hâne-i seâdete girince O da gayr-i ihtiyârî içeri süzüldü ve; “Efendim, Mekkeliler sizin hakkınızda öyle şeyler söylediler ki, sözlerinizi işitmemek için kulaklarıma pamuk tıkamıştım. Ama okuduklarınızı işitince hayran oldum” dedi.
Memnun oldular.
Tufeyl ricâ etti:
“O kelamdan biraz daha okur musunuz?” Efendimiz bir miktâr okudular. Tufeyl’in kalbi hidâyet nurlarıyla aydınlandı ve; “Yâ Muhammed! Ben ömrümde bunlardan daha güzel bir söz işitmedim. İnandım ki sen Allahın Resûlüsün” dedi ve getirdi “şehâdeti”…

DİNİ CHAT-İSLAMİ CHAT-DİNİ SOHBET-İSLAMİ SOHBET

Bir önceki yazımız olan Selîm el-Mesûtî - Dini Sohbet - islami Sohbet başlıklı makalemizde dini cet, dini chat ve islami chat hakkında bilgiler verilmektedir.


Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Sual: Tasavvuf nedir? CEVAP Tasavvuf, kalbi saf yapmak, kötü huylardan temizlemek ...

Sual: Evliya nasıl tanınır, vasıfları nelerdir? CEVAP Çalışmak farz olduğu ...

Yemen'de yetişen meşhûr fıkıh âlimlerinden ve evliyânın ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*