Tüm araçlarda ÖTV artışı

yorum yok
12 views okuma
3 Haziran, 2013

4_milyon_arac_sigortasiz_ve_muayenesiz13689571260_h1028322Kamuoyunda “torba yasa” olarak bilinen kanun teklifi, önceki hafta TBMM Genel Kurulu’nda hafta kabul edilip, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayını beklerken, düzenlemenin, sadece lüks otolarda değil, tüm araçlarda dolaylı bir ÖTV artışı anlamına geldiği belirtiliyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, usulsüz şekilde vergi kaybına ve ticaretini kanuni yollarla yapmakta olan tüm firmaların haksız rekabete uğramalarını önleyecek tüm düzenlemelere destek verdiklerini hatırlattı.
Paralel ithalat denilen yöntemle getirilen araçların bir kısmının yurtdışında trafiğe tescil edildiği, kullanılmış olanların ise yenilenerek yeni gibi pazarlandığını ifade eden Bayraktar, yeni düzenlemenin de, özünde ÖTV matrahının aşındırılması ve vergi kayıplarının önüne geçilmesi için yapıldığını bildiklerini söyledi.

İndirimler de dahil olacak
Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) yapılan bu düzenlemenin, aracın tüketiciye maliyetini de artıracağına dikkat çeken Bayraktar, “Eski uygulama, yetkili bayi alış bedelinde (aracın müşteriye teslim tarihine kadar) yüzde 10 ve altında yapılacak indirimlere izin veriyordu. Yeni uygulamada bu artık mümkün değil” dedi.
Bayraktar, yeni kanundaki “Bu indirimler sonrası kalan tutar, imalatçının satış bedelinden veya ithalatta hesaplanan KDV matrahından düşük olamaz” cümlesinin, yüzde 10’a kadar kampanya ve filo satış indirimlerinin vergilendirilmesine yol açacağını ifade etti. Bunun dolaylı ÖTV artışı anlamına geldiğine dikkat çeken Bayraktar, yeni kanunun bu haliyle, imalatçı ve distribütörden başlayıp yetkili bayiye kadar ticari sır mahiyetindeki bilgilerin rekabeti engelleyecek şekilde kullanılmasına da olanak tanıyabileceğini vurguladı.
Vergiler hariç satış fiyatı 20 bin TL olan 1600 cc altı bir aracın, mevcut uygulamayla müşteriye maliyeti yüzde 10 indirimle 29 bin 736 TL olurken, yeni durumda yüzde 10’luk indirimin de ÖTV’si ödeneceğinden, son uygulamayla müşteriye maliyeti 30 bin 680 TL’ye çıkacak. Böylece araç fiyatı 944 TL fazlalaşırken, yüzde 3.17 artmış olacak.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Yeni E-Serisi düşük vergi dilimine giren 1,6 motor seçeneği ile ...

Lüks otomobil markalarının en hızlı büyüdüğü ülke Türkiye oldu. Lüks ...

Ford'un üst üste ikinci kez “Uluslararası Yılın Motoru” ödülünü kazanan ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*