Yalan-dedikodu – islami sohbet – dini sohbet

yorum yok
32 okuma
12 Aralık, 2011

peygamberliğin ilk yıllarında insanların müslüman olmaları mekkeli müşrikleri rahatsız ediyordu, peygamber efendimiz ile bu insanların görüşmeleri engellenmeye çalışılıyordu yalan ve iftiralarla, dedikodularla..Mekke’ye bir yabancı gelmeyegörsün. Hemen etrâfını sarıp, kıskaca alırlardı garibi. Efendimiz hakkında olmadık şeyler söyler, Onunla görüşmesine mâni olurlardı. “Tufeyl bin Amr” da kıskaca aldıklarından biriydi işte. Halbuki o, Arap lisânının ustalarındandı, şâirdi. Onu Mekke’de görünce hemen etrâfını sardılar.
Ve başladılar:
“Dikkatli ol hâ!”
“Neye dikkat edeyim?” deyince de; “Hani Abdülmuttalib’in bir yetîmi vardı”. “Muhammed-ül emîn mi?” “Evet evet, işte O. Peygamber olduğunu söylüyor. Şaşırdın değil mi?”
Cevap vermedi.
Onlar devam etti:
“İkilik soktu aramıza. Baba ile oğulu, karı ile kocayı birbirine düşürdü. Kardeşi kardeşe düşman etti. Sen sen ol, Ona görünme, karşılaşırsan yolunu değiştir. Yoksa sihrine kapılırsın. Sözleri büyüler seni de!..”
Tufeyl suâl etti:
“Ne yapayım?”
“Git buradan, terk et Mekke’yi” dediler. Bunları söyleyenler sıradan kimseler de değildi hani. Kureyş’in en seçkin insanlarıydı. Tufeyl şaşkın ve tedirgindi bu yüzden.
Biraz düşündü.
Ve karar verdi.
Şâyet Onunla karşılaşırsa konuşmayacak, bir şey söylerse cevap vermeyecekti. Kulaklarına pamuk tıkayıp çıktı evden. Beytullah’a gidiyordu

Bir önceki yazımız olan Çerkes Hasanın intikamı - İslami Sohbet - Dini Sohbet başlıklı makalemizde chat odaları, dini sohbet ve islami sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Merhaba Değerli islami sohbet siteleri İle En Güzel Arkadaşlıklara Merhaba ...

Dostluk Ve Saygı Sevgi İle Geliyoruz Kardeşliğe Önem Verenlerin Sitesi Haline ...

Sanma Mutlu Olursun Hayata Yersiz Zamansız Mutluluklar İnsana Tarafsız Duygular ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

*